[Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

stikman
liniowy
Posty: 1089
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:41

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: stikman » 05 sty 2020, 23:53

Snajper pisze: 05 sty 2020, 21:54 Pytanie jest tylko, czy wygranie mastera na 40 osób, a wygranie turnieju na 90 osób (przy założeniu, że oba mają taką samą liczbę rund) powinno być inaczej premiowane? Przecież i w jednym i drugim turnieju musiałeś statystycznie wygrać podobna liczbę gier, aby zając czołową lokatę.

Może zamiast obecnego systemu punktowego przyjąć przelicznik za wygrane mecze + bonus za rangę turnieju + ewentualny bonus za miejsce. Oznaczałoby to z automatu, że za turnieje 6 rundowe można zdobyć więcej punktów, oraz że wynik każdego meczu ma znaczenie.

Nie mam gotowego wzoru - to propozycja teoretyczna, ale mogę taki algorytm stworzyć i sprawdzić jakby się sprawdził przy wynikach z sezonu 2018/2019.
[mention]Snajper[/mention] jak wpadniesz na lepszy pomysł to policzy to, czemu nie? Ja od samego początku jestem za wykorzystywaniem sprawdzonych rzeczy z ligi 40k, ale jak da się lepiej to super. Tylko pamiętajmy o tym, że to musi być zrozumiałe dla gawiedzi, żeby się nie okazało, że zasady punktacji turniejów zna 12 osób, a reszta ma to w dupie, bo wychodzi masa kombinacji. Rozbijanie tego na kolejne poziomy tylko skomplikuje sprawę. Czy spowoduje znalezienie gracza omega do repry? Nie sądzę.

Tym bardziej, że ja serio nie wierzę, że zaraz wyskoczy jakiś chellek na ogromną ilość osób, który wyjebie nam ranking do góry nogami. Trochę mam wrażenie, że dmuchamy na zimne. Nawet jak nam wyjebie to będzie się podejmowało decyzję na kolejny sezon i wprowadzi zmiany. Nikt nie urwie nikomu jaj za to, że nie przewidział pierdyliarda możliwości.
https://www.instagram.com/bloodbowl_dai ... NocDA2aHpm trochę malowania, więcej relacji z turniejów

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4456
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: Sir Mewash » 06 sty 2020, 10:46

System jest oparty obecnie na 12 letnim doświadczeniu 40tkowiczów w wyborze do kadry Polski na ETC. Od paru lat już nic w nim nie zmieniają.
Nie mówię że ten system jest najlepszy. Ale działa i jest dobrze wyważony. Oczywiście jeśli ktoś coś zaproponuje lepszego (co najważniejsze przetestowanego) to czemu nie.
Kop Gryź Bij!

Awatar użytkownika
Snajper
rezerwowy
Posty: 666
Rejestracja: 09 paź 2018, 12:24
Lokalizacja: Lublin

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: Snajper » 06 sty 2020, 10:58

Ten system moim zdaniem dobrze sie sprawdza w turniejach do 60 osób (wynika to z założonych progów punktowych). Powyżej tej liczby różnica w punktach pomiędzy top 5 i top 10 zaczyna sie zacierać. Z matematycznego punktu widzenia ma to sens (jak jest 100 osob na turnieju to czy zajmiesz 4 czy 8 miejsce to często kwestia tylko tiebreakerow).

Nie uważam ze ten system jest zły. Nie mam też innego systemu (a na pewno nie mam przetestowanego).

Może po prostu trzeba pomyśleć o zmianie bonusów punktowych w zależności od ilości rund, ale to też musiałbym przeliczyć.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4456
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: Sir Mewash » 06 sty 2020, 11:04

Masz dane, policz sobie na spokojnie przy innych progach.
Ta punktacja była testowana przy turniejach nawet jak miały ok 100 osób i przy ilości 5 turniejów liczących się do rankingu, przy obłożeniu 1 turniej kalsy master/czel na miesiąc
Kop Gryź Bij!

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3448
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: Vincent » 06 sty 2020, 11:22

Pytanie chyba najważniejsze, to co tak naprawdę powoduje że turniej jest trudniej wygrać i to powinno być podstawą do rozdzielania punktów.
Czy turniej 50 osobowy 5 rundowy jest znacznie trudniej wygrać 80 osobowy 5 rundowy? Trzeba by porównać pewnie bilans gier zwycięzców. Zapewne będzie taki sam, a wręcz przy tym 80 rundowym o zwycięstwie jeszcze tie-breakery mogą decydować.

Czy turniej 50 osobowy 5 rundowy jest trudniej wygrać niż 80 osobowy 6 rundowy? No raczej ten 6 rundowy faktycznie będzie już trudniejszy do zwycięstwa. Ale jednak bez testów na większej próbce to mogę sobie tylko gdybać.

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2869
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: reszka » 06 sty 2020, 11:32

ogólnie algorytm jest dobry, bo faktycznie liczba punktów zależy od ilości uczestników. Akurat sam algorytm zna pewnie z 10-15 osób na naszej scenie, ale co do snipera i Miłosza to pewne.

Ciężko będzie stworzyć lepszy wzór, bo ten jest sprawdzony.

A co w tym wzorze jest najsłabszym ogniwem?

A: dodatkowe punkty za miejsce. Mamy premiowane TOP 5. Dlaczego nie TOP 6, TOP 10 itp. Tutaj jest materiał do dyskusji, ale znaczenie w praktyce niewielkie.

B: Twarda baza - Master 50, Chall - 35. Dlaczego nie 50/40, albo 150/120? Albo 150/100?

Przy czym to będzie pozornie dyskusja o matematyce ale argumenty w stylu "lepiej będzie". Argument "lepiej będzie" nie jest matematyczny. Więc ta rozmowa będzie de facto jak to widzi proporcję pomiędzy challengerem a Marterem. Dzisiaj jest na 35:50.

Mastery to sztywna z góry na rok ustalona liczba turniejów. Powoduje to ogromną stabilizację systemu wyłaniania osób.
Challenger jest z doskoku, pamiętajmy że mało trzeba (z dzisiejszej perspektywy) żeby się wydarzył. Ot, Lublin się zbierze na różanej, Warszawa derby indywidualne zrobi. Więc za dużo punktów do Challengera obniży stabilność systemu. Za mało punktów - faktycznie challenger nie będzie atrakcyjnym wydarzeniem i lekko stopuje mniejsze ośrodki, bo atrakcyjność turnieju spada. Choć 30-ka orenowa pokazuje, że to nieprawda i że na chwilę obecną wystarczą (jeszcze) same chęci.

W praktyce żadne analizy nie będą potrzebne, pytanie tylko o proporcję challengera i Mastera. A to już jest tak indywidualne.

Ja personalnie nie jestem przekonany do zmian, choć o podwyższeniu Challengera do 40 punktów bazowych mógłbym porozmawiać. Bo jednak żeby wygranie turnieju challenger było mniej warte niż 19 miejsce na winter cupie to nie do końca chyba ok.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: leon » 06 sty 2020, 12:37

mozna zostawic punkty za master a liczbe punktow za chalendzera uzaleznic od liczby osob tam uczestniczacych. bo z Reszka sie zgadzam ze wygranie chalendzera troche trudniejsze niz 19 miejsce na winter.
w masterach duzo osobowych mikroskopijne roznice sa miedzy miejscami. mozna dawac punkty za pierwsze x miejsc (30-40 do przeliczenia w kalkulacji takiej jak jest teraz wtedy bedzie troche bardziej zroznicowane) a za miejsca ponizej tylko symboliczne. (1 lub liczba pelnych dziesiatek ponizej naszego miejsca itp)
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4456
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: Sir Mewash » 06 sty 2020, 13:23

jak dobrze pamiętam to argumentacja co do chelka zawsze była taka że Warrior zaprasza mnie i Juniora do siebie. Robimy sobie Kumoterstwo Cup z jego 5tką młodzieży i naszymi trzema żonami. Mamy 11 osób i policzcie sobie punktacje z chelkiem za 40pkt
Kop Gryź Bij!

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: leon » 06 sty 2020, 13:56

jakby punktacja za chelka byla uzalezniona od liczby graczy to by Ci nic nie dalo bo grosze bys zgarnal za takiego chelka
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4456
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: [Dyskusja] Turnieje liczące się do repry

Post autor: Sir Mewash » 06 sty 2020, 14:17

ja pisze o podniesienu punktów z 35 do 40 ;)
Kop Gryź Bij!

Zablokowany

Wróć do „Reprezentacja - EuroBowl/World Cup”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości