Leśne Elfy

"Dopóki piła w grze, wszystko jest możliwe". Dyskusje o dostępnych rasach i taktykach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Domingo
trener
Posty: 5134
Rejestracja: 15 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: War Saw

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Leśne Elfy

Post autor: Domingo » 15 lut 2013, 10:41

Za namową Lyskie zmieniłem trochę działy forum. W tym dziale możemy dyskutować o poszczególnych rasach i sposobach gry nimi.
Na początek proponuje Leśne Elfy. Piszcie swoje przemyślenia, wrażenia z gry nimi/przeciw nim i rady dla początkujących.

Dla mnie te elfy to czarna magia. W żadnej innej rasie nie mam takiego problemu ze zrobieniem rozpiski. Jest spory wybór zawodników, przy czym wszystko jest strasznie drogie i nie wiadomo co lepiej brać.
Moja pierwsza próba gry nimi to: 1 tancerz, 1 podający, 3 łapaczy i 6 liniowych + 2 rerolle.

Pierwszy mecz trafiłem na nurglitów. Przeciwnik był chyba początkujący, nie miał żadnego rerolla i wygranie meczu było proste. Drugi mecz grałem przeciw Leśnym. Gość miał 2 tancerzy, obydwóch z potężnym ciosem, reszta to łapacze i liniowi. Tu już było ciężko i przegrałem 1:2.
Obrazek
Steam: Zelazow
Fumbbl: Zelazow

Awatar użytkownika
Sir Nick
rekrut
Posty: 361
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:40

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Leśne Elfy

Post autor: Sir Nick » 15 lut 2013, 11:38

Domingo pisze:Za namową Lyskie zmieniłem trochę działy forum. W tym dziale możemy dyskutować o poszczególnych rasach i sposobach gry nimi.
Na początek proponuje Leśne Elfy. Piszcie swoje przemyślenia, wrażenia z gry nimi/przeciw nim i rady dla początkujących.

Dla mnie te elfy to czarna magia. W żadnej innej rasie nie mam takiego problemu ze zrobieniem rozpiski. Jest spory wybór zawodników, przy czym wszystko jest strasznie drogie i nie wiadomo co lepiej brać.
Moja pierwsza próba gry nimi to: 1 tancerz, 1 podający, 3 łapaczy i 6 liniowych + 2 rerolle.

Pierwszy mecz trafiłem na nurglitów. Przeciwnik był chyba początkujący, nie miał żadnego rerolla i wygranie meczu było proste. Drugi mecz grałem przeciw Leśnym. Gość miał 2 tancerzy, obydwóch z potężnym ciosem, reszta to łapacze i liniowi. Tu już było ciężko i przegrałem 1:2.
Tez prosze o rady ;-)

moja druzyna w BowlSat to 2 tancerzy, miotacz, 8 liniowych i 2 przerzuty. Baty w pierwszym meczu straszne. Smierc kalectwo i konczenie gry 3 zawodnikami. Najsmieszniejsze jest to, ze unikalem walki :-)

Lesne elfy w poczatkowym okresie sa wyjatkowo slabe... nawet unikow nie maja.

Pozdrawiam
Sir Nick
Biegnij tam, gdzie zmierza piłka, a nie tam gdzie się znajduje.

Awatar użytkownika
Morgon
rezerwowy
Posty: 715
Rejestracja: 17 sty 2013, 15:38

Zdobyte trofea

Re: Leśne Elfy

Post autor: Morgon » 15 lut 2013, 11:52

Może na razie nie o taktyce (ta w przypadku leśnych elfów to temat rzeka) tylko o startowych teamach. Ja preferuję bardzo prostą rozpiskę:

- 2 wardancer
- 9 lineman
- 2 RR
Cena - jakieś 970k.

Dlaczego tak? Ano dlatego, że wardancer jest najlepszym graczem w całej grze (również uwzględniając cenę) i trzeba mieć ich maksymalną liczbę. RR koniecznie trzeba mieć więcej niż 1. Najpóźniej po pierwszym meczu, trzeba też kupić konsyliarza. Ta rozpiska jest kompromisem spełniającym wszystkie te założenia.

W późniejszym rozwoju można dokupować graczy pozycyjnych. Z tym, że jednego ja osobiście nigdy nie biorę - drzewa. Nie pasuje do taktyki leśnych, zawyża TV, wprowadza element ryzyka (zapuszcza korzenie itp itd).

Awatar użytkownika
Dabi
rekrut
Posty: 219
Rejestracja: 17 sty 2013, 17:01

Re: Leśne Elfy

Post autor: Dabi » 15 lut 2013, 12:31

Co do leśnych elfów to akurat o ile gra nimi jest niezwykle przyjemna to składanie rozpiski jest bardzo nieprzyjemne.
Wszystkie jest bardzo potwornie drogie - są super pozycyjni jak Łapacze i Miotacze do tego prawdziwe gwiazdy - Wardancerzy ale to wszystko jest bardzo drogie.

Skaveni nie mają takich dylematów i są zdecydowanie mniej wrażliwi na straty.

Sam w nowej edycji Dębowego miałem dużą ochotę wrócić do Leśnych Elfów w składzie następującym

Łapacz 90
Łapacz 90
Łapacz 90
Miotacz 80
Wardancer 120
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
3 RR

Tu akurat z jednym tylko Wardancerem występującym jako blitzer ale za to wprowadzając dużo innych pozycyjnych w celu ich szybkiego awansowania. Wardancer nawet kupiony chwilę później będzie szybko zbierał expy i będzie dobrym zawodnikiem. No i 3 RR to jednak z doświadczeń ostatnich dobry pomysł. Szczególnie jak ktoś chce poszaleć Wardancerem a mając jednego tylko trzeba go maksymalnie wykorzystywać.

No i nie lubię strasznie monotematycznych rozpisek z 2 rodzajami zawodników :)

I dalej uważam, że rozpiska ta ma sens. Troszkę jest stres o pierwsze gry i dużo zależy kogo się dostanie w pierwszych dwóch meczach ale jak zaczną skakać Łapacze to zdecydowanie robi się przyjemnie.

Grałem również z 1 tylko RR za to z 2 Łapaczami Miotaczem 2 Wardancerami i 6 Liniowymi. I też przy ostrożnej grze dawało radę.

Każdy unik, łapanie, podanie na jednostce oszczędza reroll więc nie ma aż takiego dramatu jak można byłoby się spodziewać.

Drzewa nie jestem fanem. Daję chwilę wytchnienia i czasami się przydaje na specyficzne drużyny jednak styl jego gry nijak się ma do tego co robią leśne na boisku.

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2864
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: Leśne Elfy

Post autor: reszka » 15 lut 2013, 14:08

Dabi pisze: Łapacz 90
Łapacz 90
Łapacz 90
Miotacz 80
Wardancer 120
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
Liniowy 70
3 RR
Tylko że ten roster kosztuje 1040.

Ja zawsze gram
2x WD
1x miotacz
2x łapacz
6x liniowy
1 RR

skład ma ten plus, że aż 4 graczy ma unik.

W 1 kolejności kupuję konsyliarza. To absolutny priorytet, w 1 meczu nie chodzi o to żeby wygrać, tylko żeby nie stracić żadnego z graczy pozycyjnych i zarobić na konsyliarza. W lidze publicznej żaden problem, jak zginie wardancerka, robię nową drużynę. W naszej lidze to koszmar.

Potem kupuję drzewo. Liczę, że w ciągu 2-3 meczy miotacz zdobędzie rozwinięcie przywódca i gra na 2 rerolach będzie bezpieczniejsza.

Potem dokupuję rerole do liczby 3+ przywódca.

Potem uzupełniam skład.

Jak widać, moje leśne potrzebują dużo kasy, aby stać się w pełni grającym zespołem.

Konsyliarz - 50, drzewo - 120, 2RR - 200.

Więc dopiero, jak mój zespół zarobi 370 000, zaczynam go odbudowywać. Do tego momentu twardo gram w 11 opierając sie na najemnikach.


A drzewo - jak dla mnie mus, choć wymaga dostosowania do stylu gry elfami. Jego największa zaleta, że zapewnia pewną enklawę w środku boiska, w momencie, gdy elfy są rozproszone mogą na chwilę utworzyć klatkę koło drzewa. A że drzewo jest w srodku boiska, to potem manewrów taktycznych z takiej klatki jest cała masa. AA jak nawet przeciwnik obskoczy klatkę ze wszystkich stron, to drzewo z siłą 6 + dodatkowy blitz elfem z reguły stworzą bezpieczną ucieczkę z takiej obstawionej klatki umożliwiając podanie na bliską odległość i przyłożenie.

Kwadrat wokół drzewa jest sanktuarium dla miotacza z piłką, wystarczą mu 3-4 elfy do stworzenia klatki, 2 do oczekiwania na podanie, a to częsty scenariusz w grze 7 do 11. Drzewo daje coś, czego nie da kolejny goły liniowy.

Oczywiście, rozwój drzewa jest absolutnie wyjątkowy wśród wszystkich bigów. Singiel to uścisk a dopiero następny ochrona. Dubel to "na nogi" :), drzewo zawsze wstanie. Drugi i trzeci dubel to według upodobań blok/pro. A jak wypadnie 6+4, to bierzemy +1 do ruchu i też zawsze wstanie.

Grałem dużo z drzewem i bez niego, bez drzewa czasem jest chaos i wymuszona akcja "muszę teraz przyłożyć", nie zawsze na największej szansie. Z drzewem jest po prostu spokojniej.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
Dabi
rekrut
Posty: 219
Rejestracja: 17 sty 2013, 17:01

Re: Leśne Elfy

Post autor: Dabi » 15 lut 2013, 14:29

Tylko że ten roster kosztuje 1040.
Faktycznie - wylatuje w takim razie jeden Reroll z tego co jest zaprezentowane. Pisałem z pamięci :) Wtedy jest 990.
A zaprezentowanym teamem grałem :) Faktycznie fajny jest ale ten 1 reroll boli. Natomiast ten Koncyliarz to faktycznie mus. Ale akurat w moim przypadku nie działa ;)

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2864
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: Leśne Elfy

Post autor: reszka » 15 lut 2013, 16:48

Kiedyś dużo czytałem o rozpiskach elfów i taktykach, zadziwiające było to, że ludzie donosili o sukcesach elfów w turniejach figurkowych na formacie:

drzewo
2x WD
miotacz
2x łapacz
5x liniowy
0 RR

Gra bez reroli jest możliwa tylko leśnymi, jak 4 graczy ma unik, podanie i odebranie ma autoprzerzut, ale ja się na coś takiego nie odważyłem nigdy.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
Dabi
rekrut
Posty: 219
Rejestracja: 17 sty 2013, 17:01

Re: Leśne Elfy

Post autor: Dabi » 26 mar 2013, 08:11

Co sądzicie o rozwoju cech u leśnych ?

10 - Ruch lub Pancerz lub skill
10 - Ruch lub Pancerz lub skill dublet
11 - Zręczność i skill
12 - Siła lub skill dublet

Wynik 10 bez dubla (na Łapaczach oraz Wardancerach wziąłbym pewnie rozwój ruchu przed skillem) AV nie biorę - nie ufam w tą statystykę.
Wynik 10 z dublem - wezmę skill bo to rzadki przypadek.
Wynik 11 tu miałem ostatnio lekki zgryz bo dotyczyło to łapacza oraz liniowego. Wybrałem jednak rozwój Zręczności. Wydaje się to troszkę bardziej perspektywiczne szczególnie na łapaczu. Z liniowym miałem wątpliwości ale również wybrałem zręczność.
12 - wybrałbym siłę niezależnie na czym (może zastanawiałbym się nad drzewcem)

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2864
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: Leśne Elfy

Post autor: reszka » 26 mar 2013, 09:31

Dabi pisze:Co sądzicie o rozwoju cech u leśnych ?

10 - Ruch lub Pancerz lub skill
10 - Ruch lub Pancerz lub skill dublet
11 - Zręczność i skill
12 - Siła lub skill dublet

Wynik 10 bez dubla (na Łapaczach oraz Wardancerach wziąłbym pewnie rozwój ruchu przed skillem) AV nie biorę - nie ufam w tą statystykę.
Wynik 10 z dublem - wezmę skill bo to rzadki przypadek.
Wynik 11 tu miałem ostatnio lekki zgryz bo dotyczyło to łapacza oraz liniowego. Wybrałem jednak rozwój Zręczności. Wydaje się to troszkę bardziej perspektywiczne szczególnie na łapaczu. Z liniowym miałem wątpliwości ale również wybrałem zręczność.
12 - wybrałbym siłę niezależnie na czym (może zastanawiałbym się nad drzewcem)

U mnie

Łapacz na 10 ZAWSZE dostaje +1 do ruchu. Potem dostaje 1 (jedno) pchnięcie i zamienia się w 1-turn TD. Dalej taki łapacz musi za chwikę dostać (kolejność dowolna, bo kto co lubi a taki koleś rozwija się błyskawicznie - sure feet, blok, side step). Problem jest, bo jeśli wylosuje dowolny 10-12 to natychmiast rozwój. A jeśli będzie to 11, to od razu potem skok.

Raz w życiu widziałem bestię łapacza lev 7 (+2 MV (ma 13 zasięgu), blok, +1AG, skok, sure feet). Najlepsze było to, że nawet jak przeciwnik wylosował w zdarzeniu "rozstaw się ponownie", to przyklejał do łapacza 2 zawodników (bo stał w bocznym sektorze boiska), a wtedy wardancerka odpychała jednego, ten miał dalej łapanie na 2+ (+1AG i strefa ataku), a potem unik/skok.

Nie dało się go upolować wcześniej, bo koleś go wystawiał tylko w 1 i 16 turze (lub 8 i 9).

Wardancerka na 10 bez dubla - +1MV albo skill - nie można podjąć złej decyzji. Ja wolę skill, ale słowem nie skrytykuję +1 MV.
Wardancerka na 10 z dublem - dubel

11 - na łapaczu, wardancerce i miotaczu zawsze +1 AG. 90% ludzi weźmie też na liniowym, ja nie lubię (chyba że jako 3-4 skill). Źle nie można.

12 - zawsze +1 siła z wyjątkiem drzewca. Drzewiec "na nogi" (u mnie, bo zawsze wtedy wstanie, a rzucanie na 50% na sukces jest mordęgą), "blok" lub "pro" - żeby bezboleśnie przerzucać korzenie.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
Morgon
rezerwowy
Posty: 715
Rejestracja: 17 sty 2013, 15:38

Zdobyte trofea

Re: Leśne Elfy

Post autor: Morgon » 26 mar 2013, 10:46

O tak, +1 MA na łapaczu robi z niego niemal samodzielnego 1TTD. Wtedy przeciwnika nie chroni już czekanie do 8 tury przy odbiorze.

Najłatwiej takiego wariata zrobić ze skaveńskiego gutter runnera. "Wystarczy" tylko dostać +1 MV, a potem już standardowy rozwój umiejętności sprint. I można patrzeć jak przeciwnicy płaczą ;-) Do pełni szczęścia oczywiście potrzebne jeszcze sure feet, leap i +1 AG. Ale takiego potworka nigdy nie wyhodowałem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rasy i taktyki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości