Blood Bowl III

Rozmowy ogólne o Blood Bowl III
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Manit0u
rekrut
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2018, 10:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Blood Bowl III

Post autor: Manit0u » 30 maja 2023, 21:24

Raven pisze: 30 maja 2023, 17:33 Pomysł na kolejną edycję jest o tyle surrealistyczny, że wydanie BB3 nie miałoby wtedy kompletnie sensu.
Nie musi mieć sensu. Historia pokazuje, że wydawanie gier komputerowych nie musi być w żaden sposób zgrane z figurkami. Total War: Warhammer ukazał się w momencie jak Warhammer został zlikwidowany na rzecz Age of Sigmar (i już masz 3 odsłony TWWH pomimo tego, że GW usilnie starało się odciąć od Starego Świata).

GW widać dosyć chętnie rozdaje przyzwolenia na korzystanie ze swoich IP ostatnimi czasy (patrząc po wysypie gier ze świata 40K chociażby) i raczej nie wnika w jakość i super zgodność z najnowszymi rzeczami.

Tutaj masz 2 niezależne całkiem światy i co zrobi Cyanide (czy będzie aktualizować zasady czy wydawać nowe tytuły) to zależy już tylko od nich.
Time is precious. Waste it wisely.

Awatar użytkownika
Lyskie
trener
Posty: 3273
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03
Lokalizacja: Nowy Sącz

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Blood Bowl III

Post autor: Lyskie » 30 maja 2023, 23:40

Pieta pisze: 30 maja 2023, 13:54 A BB3 to nawet nie jest BB2.5. To jakieś BB2.1. Tam jest tylko nowy kupiony silnik Unreal, trochę zasad BB2020 i 12 nowych skórek. Większość była zrobiona 8 lat temu i trochę później, bo Kiroth czy te boiska były robione pod BB2016.
I nie BB2.1 tylko demo gry BB2.1.
A czemu BB3, to nie demo BB 1,9 ? Strasznie się polaryzujemy, ale jakoś mam wrażenie, że ci co piszą pozytywnie o grze więcej mają w sobie obiektywizmu. Druga strona jak mantrę mieli tą porażkę, żart, strata kasy, brak pauzy... Tylko, że akurat pauza już jest. Te 100/ 200 zł to taki majątek, czy kwestie światopoglądowe? Sam czasem pojechałem w nerwach, ale tak na chłodno z dystansem, to gra się jednak broni. Głupio mi tak czytać jak na nią szczujecie. A może ktoś kto się akurat zastanawia czy kupić BB3 i dołączyć do tego światka w pierwszej kolejności wchodzi na to forum, żeby się zorientować, upewnić co do wyboru wśród fanów blood bowla i widzi jaki jest odbiór tych fanów, no i odchodzi...

A to zacytowane wyżej, to już bzdury kompletne. Proszę Cię odrobinę powagi... Odpal sobie grę, może zawartość jest daleka od naszych oczekiwań (a raczej marzeń), a nawet (póki co) uboższa od trailera wypuszczonego parę miesięcy temu, ale to jest inny graficznie świat. Chyba po coś w ten Unreal Engine inwestowali. Nowe modele od boisk po drużyny same się nie zrobiły. Druga rzecz to rozgrywka i sporo nowych funkcji (np. obrotowa kamera,) i ustawień, które znacznie ją poprawiły. Grania padem w BB2 i BB3 nawet nie ma co porównywać. Wreszcie ktoś to dobrze przemyślał i działa jak trzeba. Grasz jak w fifę, w sensie intuicyjnie, szybko bez missclicków. Ale nie chce mi się powtarzać kolejny raz o tych plusach i minusach. Nie mogę tylko zrozumieć skąd ten hejt i jad, na grę, która nawet w tej ograniczonej formie daje fun, a na dodatek chyba wszyscy dobrze jej życzymy.
Siódemki, Dungeon Bowl?
Ty tak serio? Małe studio robi grę. Nie ma kasy i się ślimaczy, aż wreszcie musi wypuścić wersję późnej bety, żeby mieć budżet na dalszą produkcję i poprawki, a Ty chcesz żeby dopieszczali fanów smaczkami, na które ci fani się wcześniej wypięli. Ja już nie wiem gdzie jest sufit? Faktycznie im mniejsza grupa, tym więcej myślenia roszczeniowego, kapryszenia i nie ma opcji zadowolić. Podobało mi się, jak kiedyś rozmawiałem z jednym hiphopowcem, który powiedział, że płyt cd w ogóle nie słucha, ale kupuje wszystko z hip hopu jak leci, szczególnie jak zna osobiście gości, albo był na koncercie. Nawet tych płyt nie odpakowuje, ale daje wsparcie środowisku, które ceni i chciałby, żeby się rozwijało. Podobno wielu tak robi.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2023, 23:44 przez Lyskie, łącznie zmieniany 2 razy.
Nick na xbox - Lens26pl

Raz Ty jesz niedźwiedzia, raz niedźwiedź je Ciebie

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3082
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blood Bowl III

Post autor: Pieta » 31 maja 2023, 09:42

@Lyskie
BB2 to super gra. Ale na stare zasady. BB3 to ta sama gra mechanicznie i wizualnie (jak dla mnie), tylko to demo nowych zasad. Nową funkcją obrotowa kamera nie jest, bo była zawsze. Nowy jest chyba tylko zegar. Ilość włożonej pracy jest po prostu skandaliczna, biorąc pod uwagę ilu jest fanatyków tej gry, i ile ludzie potrafią zrobić dla Blood Bowla z własnej woli, za darmo.

Doskonale rozumiem takie finansowe wsparcie dla środowiska, bo z muzyką robię podobnie, ale i duperele od GW też kupuję i kupowałem, bardziej z nadzieją że to będzie kręcić się dalej. W BB3 mam wygrane już ze 100 godzin bo lubię jak to zostało zrobione (8 lat temu), ale czuję się oszukany.
Blood Bowl jest grą niszową, a target jest dość określony. Niespełnienie jego oczekiwań będzie nieść za sobą główne konsekwencje. Jeżeli target zapłaci za grę, Nacon zarobi na nich, to osiągnie cel, ale ludzie nie będą grać. W figurki jak GW skopie zasady, to ludzie sobie poradzą, można grać. NAF pokazał. W cyfrowej wersji ludzie nie dorobią sobie ras, ani zasad.

Target mały nie jest. Będzie w miarę pełny BB2020 to wróci masa grających, a nowych za wiele i tak nie dojdzie. Wielu nowych co będzie szukać informacji w pierwszej kolejności na forum phpBB też nie ma. Jest nowy jeden, to już prześwietlił środowisko prawie na wylot :)
Miałem podobnie przy BB2, ale wtedy mało kto przypuszczał, że GW wróci do Blood Bowla.

Awatar użytkownika
Lyskie
trener
Posty: 3273
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03
Lokalizacja: Nowy Sącz

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Blood Bowl III

Post autor: Lyskie » 31 maja 2023, 12:07

@Pieta
Nie wiem, czy BB2 tak dobrze się starzeje, bo jednak zainteresowanie w ostatnich miesiącach siadło, a właściwie to się skończyło. Widać to chociażby po PLBB. Podejrzewam, że było oczekiwanie na pozytywny strzał świeżości, odbudowę lig, nowy początek, a wyszedł plaskacz otrzeźwienia. Trzeba dalej czekać i to może wkurzać.

Co do braku zaimplementowania pełnych zasad BB2020, no cóż, zgoda. Pewnych rzeczy nie ma. Nie wypacza to samej rozgrywki i może znacząco się tego nie odczuwa, ale fakt tu i ówdzie coś zazgrzyta. Wczoraj zastanawiałem się nad rozwojem assasyna i widzę, że w grze póki co nie ma wśród zdolności multibloka. Tu uważam, że wraz z rozbudową gry będą eliminować błędy i aktualizować zasady.

Ale z drugiej strony jest produkt, który moim zdaniem odpalił nieźle (nie liczę środowiska purystycznie nastawionych fanów). Ma potencjał i to zdaje się większy niż BB2 7 lat temu. Obserwuję głównie to co dzieje się na xboxie i w tym przypadku zarejestrowanych jest w pre-sezonie ponad 2500 drużyn. I to nie od 23 lutego, tylko od resetu presezonu, który nastąpił po tzw. "36 spp bug", końcem marca. W całym BB2 w open ledderze (NAF) stanęło chyba na około 12 tys. drużyn zarejestrowanych przez 7 lat. Odpalasz wyszukanie meczu i natychmiast masz przeciwnika, tak nigdy nie było. Ludzie dyskutują po meczu. Dostępne są póki co wyłącznie mecze towarzyskie plus rozwój drużyny, ale jest to mega grywalne i wciąga.

Trzeba podkreślać te małe usprawnienia, które jednak wpływają na to, że w BB3 może zagrać już nie tylko niszowy fan. Mam wrażenie, że ta wersja jest bardziej pop. Gra jest ładniejsza, nowocześniejsza, sterowanie wygodniejsze, dołożono dodatkowe funkcje rozgrywki, znacznie ulepszono menu meczowe, gra w wersji konsolowej dostała tłumaczenie na kilka dodatkowych języków w tym PL, zasady BB2020 (nawet jeśli to jest ich demo) są przystępniejsze.

To jest efekt pozytywny, który obrywa ciosem w plecy, bo skoro fani, którzy "się znają" narzekają, aj znaczy w sumie szczują, to każdy kto zainteresuje się grą oceni, że chyba musi być źle i lepiej odpuścić.
Owszem mogło i powinno być lepiej, ale jaki ma być sens i cel zaszczucia BB3? Już pomijając czy jest się zadowolonym, czy nie z obecnego stanu gry na etapie, w którym wydawca próbuje ratować tytuł i robi to trochę mądrzej niż nas do tego przyzwyczaił. Jeszcze nie stawiajmy krzyżyka. A tych którym gra się podoba nie odstraszajmy.
Nick na xbox - Lens26pl

Raz Ty jesz niedźwiedzia, raz niedźwiedź je Ciebie

Awatar użytkownika
Raven
rezerwowy
Posty: 794
Rejestracja: 11 kwie 2023, 19:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blood Bowl III

Post autor: Raven » 31 maja 2023, 13:46

Lyskie pisze: 31 maja 2023, 12:07 Owszem mogło i powinno być lepiej, ale jaki ma być sens i cel zaszczucia BB3? Już pomijając czy jest się zadowolonym, czy nie z obecnego stanu gry na etapie, w którym wydawca próbuje ratować tytuł i robi to trochę mądrzej niż nas do tego przyzwyczaił. Jeszcze nie stawiajmy krzyżyka. A tych którym gra się podoba nie odstraszajmy.
W pełni się z tym zgadzam!

Dajmy deweloperom działać. Dajmy im szanse udowodnić, że zależy im na Blood Bowl'owym Community i na całym projekcie jakim jest BB3. Nie odstraszajmy bezsensownymi komentarzami potencjalnych graczy, bo to serio w niczym nie pomaga.

Wiele osób bierze to na "wstrzymanie" i rozumiem to w pełni. Wierzę jednak, że i Ci gracze za kilka miesięcy kiedy gra już będzie funkcjonalna w pełni skuszą się na wypróbowanie i tym samym liczba graczy będzie rosła. :)
My GW Blood Bowl Collection
  • Team - 9 / 24
  • Dice - 25 / 26

Awatar użytkownika
Manit0u
rekrut
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2018, 10:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Blood Bowl III

Post autor: Manit0u » 31 maja 2023, 15:21

Raven pisze: 31 maja 2023, 13:46
Lyskie pisze: 31 maja 2023, 12:07 Owszem mogło i powinno być lepiej, ale jaki ma być sens i cel zaszczucia BB3? Już pomijając czy jest się zadowolonym, czy nie z obecnego stanu gry na etapie, w którym wydawca próbuje ratować tytuł i robi to trochę mądrzej niż nas do tego przyzwyczaił. Jeszcze nie stawiajmy krzyżyka. A tych którym gra się podoba nie odstraszajmy.
W pełni się z tym zgadzam!

Dajmy deweloperom działać. Dajmy im szanse udowodnić, że zależy im na Blood Bowl'owym Community i na całym projekcie jakim jest BB3. Nie odstraszajmy bezsensownymi komentarzami potencjalnych graczy, bo to serio w niczym nie pomaga.

Wiele osób bierze to na "wstrzymanie" i rozumiem to w pełni. Wierzę jednak, że i Ci gracze za kilka miesięcy kiedy gra już będzie funkcjonalna w pełni skuszą się na wypróbowanie i tym samym liczba graczy będzie rosła. :)
Niestety problem jest taki, że badania pokazują jak istotne jest to pierwsze wrażenie. Ogólnie, jeżeli przez pierwsze 2h gry komuś nie podpasuje to najczęściej odstawi i nigdy już nie powróci. Retencja graczy, którzy zniechęcili się przez te pierwsze 2h jest na poziomie 10% może.

Przy tym jak napakowany jest teraz grafik wydawnictw to ciężko też myśleć o tym, że "za parę miesięcy jak będzie dobrze to wrócą." Blood Bowl to trochę zbyt niszowa gra i studio zbyt małe żeby liczyć na takie rzeczy. Zasyp tytułów jest duży a czas w ciągu dnia ograniczony. Trzeba tutaj przyznać, że dali ciała po całości zwalonym releasem, i nie pomogą tłumaczenia, że to "pre-season" czy coś. Jak wiedzieli, że produkt nie jest tip top to powinni przesunąć premierę, mogli też robić zamknięte beta testy żeby znaleźć potencjalne problemy i zebrać początkowy feedback.

Też bym chciał, żeby BB3 było dobre, ale nie zamierzam tutaj bronić w żaden sposób studia, które ewidentnie leci sobie w kulki ze mną jako potencjalnym konsumentem ich produktu. To trochę tak jakby ktoś napluł mi w twarz a ja miałbym wybaczyć i cierpliwie czekać z nadzieją, że za jakiś czas nauczy się dobrych manier, kiedy to magicznie zapomnę o tym początkowym spotkaniu.
Time is precious. Waste it wisely.

Awatar użytkownika
Raven
rezerwowy
Posty: 794
Rejestracja: 11 kwie 2023, 19:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blood Bowl III

Post autor: Raven » 31 maja 2023, 15:44

@Manit0u Te psychologiczne aspekty o których wspominasz są jak najbardziej prawdziwe aczkolwiek nie wszystkie "niewypały" zostają spisane na straty. Przykłady? Chociażby Cyberpunk który cieszy się już sporą popularnością czy nawet najnowszy Battlefield 2042 który ogólnie był naprawdę jednym z największych f**k-upów ostatnich lat w branży gier a jednak udało się go na tyle naprawić by przyciągnąć rzeszę kilku tysięcy aktywnych i regularnych graczy. Innymi słowy wszystko da się naprawić, trzeba tylko chcieć. ;)

Co do grafików i przesuwania ewentualnych premier to jest to delikatne zapętlone koło. A czemu?
- Gracze - "Skoro gra nie jest gotowa to mogli jeszcze raz przesunąć premierę tak by wydać kompletną!"
- Też gracze w przypadku kolejnego przesunięcia gry - "Kolejny raz przenoszą premierę! Nie mogą podać choć raz wydać czegoś na czas?!"

Reasumując... Nigdy wszystkim nie dogodzisz, a te wszystkie hejty to w mojej opinii wyższy poziom hipokryzji.
My GW Blood Bowl Collection
  • Team - 9 / 24
  • Dice - 25 / 26

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Blood Bowl III

Post autor: leon » 31 maja 2023, 16:57

@Raven mam nadzieje ze nie bedzie nowej edycji w 2024. ale cholera wie. ja to bym oczywiscie chcial niemozliwego i cofniecia sie do momentu jak gw mialo wywalone na bb a ludzie robili sami zasady.
a czy gw wyda nowa edycje jak wychodzi bb3 z nie do konca pelnymi zasadami do bb2020? oczywiscie ze moze wydac. pokazali nie raz ze maja wywalone na logike oraz na firmy kupujace ich licencje. jak zobacza ze im sie oplaci to wydadza.

@Lyskie stac mnie na gre za 100/200 pln. moge kupic nie bedac bogaczem i nie odbierajac dzieciom jedzenia od ust. a nie kupuje wlasnie w imie zasad. nie wspieram bylejakosci. jak produkt bedzie dobry to go kupie. BB2 mam na konsole i na pc.
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Manit0u
rekrut
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2018, 10:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Blood Bowl III

Post autor: Manit0u » 31 maja 2023, 17:11

Raven pisze: 31 maja 2023, 15:44 Manit0u Te psychologiczne aspekty o których wspominasz są jak najbardziej prawdziwe aczkolwiek nie wszystkie "niewypały" zostają spisane na straty. Przykłady? Chociażby Cyberpunk który cieszy się już sporą popularnością czy nawet najnowszy Battlefield 2042 który ogólnie był naprawdę jednym z największych f**k-upów ostatnich lat w branży gier a jednak udało się go na tyle naprawić by przyciągnąć rzeszę kilku tysięcy aktywnych i regularnych graczy. Innymi słowy wszystko da się naprawić, trzeba tylko chcieć. ;)

Co do grafików i przesuwania ewentualnych premier to jest to delikatne zapętlone koło. A czemu?
- Gracze - "Skoro gra nie jest gotowa to mogli jeszcze raz przesunąć premierę tak by wydać kompletną!"
- Też gracze w przypadku kolejnego przesunięcia gry - "Kolejny raz przenoszą premierę! Nie mogą podać choć raz wydać czegoś na czas?!"

Reasumując... Nigdy wszystkim nie dogodzisz, a te wszystkie hejty to w mojej opinii wyższy poziom hipokryzji.
Ja nie mówię, że to reguła, ale coś co trzeba mieć na uwadze. Tutaj różnica też taka, że CP2077 i BF2042 miały gigantyczny hype i zaczynało z poziomu kilkudziesięciu milionów graczy a nie kilku tysięcy (już nie wspominając o różnicach z poziomu samego marketingu). Także nawet jak straciły te gry po parę milionów graczy to bardzo tego nie odczuły.

Można by pewnie przytaczać coś jak No Mans Sky, ale to też miało oryginalnie gigantyczny hype i rzesze graczy. Blood Bowl jest zbyt niszowy, żeby móc sobie pozwalać na utratę nawet 10% graczy bo to duży cios.

W sumie dobrze to podsumował Andy Davo nawet dzisiaj:
Kupując Blood Bowl 2 kupujesz grę, która ma 2-3 miesiące życia max zanim skromna baza graczy imploduje.
Kupując Blood Bowl 3 kupujesz grę, która nie ma graczy z nadzieją, że za te 2-3 miesiące coś się zmieni.

Jak na to nie patrzeć to żadna z tych opcji nie jest super zachęcająca.
Time is precious. Waste it wisely.

Awatar użytkownika
Raven
rezerwowy
Posty: 794
Rejestracja: 11 kwie 2023, 19:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blood Bowl III

Post autor: Raven » 31 maja 2023, 17:19

@leon Myślę, że zwolenników wydania kolejnej wersji Blood Bowla jest dużo, dużo mniej aniżeli przeciwników. Wciąż pełen perspektyw, możliwości usprawnień czy napraw ewentualnych błędów BB2020 jest moim zdaniem optymalny i głupio gdyby mieli to zaorać i zacząć od początku.

Ale z drugiej strony to co piszesz... To GW... Tu może zdarzyć się wszystko i wszelka przecząca ku temu logika może nie mieć żadnego znaczenia.

Osobiście uważam, że powolne i roztropne wprowadzanie odnowionych drużyn z Teams of Legends ma sens jednakże chciałbym by zostało to zrobione z głową... Wiemy co spotkało Amazonki i Norse'ów. Nie chcę kolejnych tego typu dziwnych ruchów a jedynie odnowionych wersji figurek wraz z akcesoriami i dużo łatwiejszego do nich dostępu aniżeli do tych produkowanych przez firmy trzecie.

Powiem więcej... Uważam, że sam pomysł wydania odnowionych Tomb Kings, Vampire czy High Elfów byłby czymś naprawdę świetnym! :)
My GW Blood Bowl Collection
  • Team - 9 / 24
  • Dice - 25 / 26

ODPOWIEDZ

Wróć do „Blood Bowl III”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości