Numeracja zawodników

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
Awatar użytkownika
marioosh
rekrut
Posty: 53
Rejestracja: 14 lip 2017, 10:41
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Numeracja zawodników

Post autor: marioosh » 04 kwie 2018, 09:36

W sumie nie chciałem dopisywać się do posta "Pytania do ekspertów dotyczące zasad BB" bo to co mnie obchodzi to raczej sprawa Savoir-vivre.

Jak to poruszono w Walcu bojowym fajnie jest jak zawodnicy mają numerki, ale...

Czy jest obowiązkowe numerowanie od 1-16?
Czy mogę jak np. w koszykówce wybrać dowolny numer dwucyfrowy dla zawodnika?
Dla czytelności i ułatwienia randomowego wyboru zawodnika można w rosterze użyć dwóch liczb, jak "Lp", "Numer na koszulce", "Imię zawodnika".

Jak to jest?
Jak to jest traktowane np. na takich turniejach?
Co wy na to?

Awatar użytkownika
Nimar
trener
Posty: 7473
Rejestracja: 20 lut 2013, 16:27

Zdobyte trofea

Re: Numeracja zawodników

Post autor: Nimar » 04 kwie 2018, 10:13

Wydaje mi się, że jaki numerek masz jest nieważne. Może być i 666 tylko żeby było to czytelnie opisane w rozpisce
nick steam: Nimar

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3083
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Numeracja zawodników

Post autor: Pieta » 04 kwie 2018, 11:12

W koszykówce obowiązkowo numeracja była od 4 do 15. 1 zarezerwowane jest dla rzutów wolnych, 2 do rzutów z gry i 3 dla rzutów za 3 punkty. Nr 16 i tak już się pokazuje na palcach w innym systemie.
Oczywiście w zaawansowanych ligach, gdzie jest wszystko skomputeryzowane można pozwolić sobie na dowolność, ale nigdy nie spotkałem się z numeracją powyżej dwóch cyfr w grach zespołowych.

Jeśli się powołujesz na Savoir-vivre, to ja widzę pewne niedogodności w zmianie zakresu numeracji. Są różne szablony drużyny czy raporty meczowe i to może być niepotrzebne utrudnienie do wpisywania tam swoich zawodników. Do tego k16 zaczyna inaczej działać. To będzie raczej problem komisarza i innych odczytujących Twoje zapiski.

W piłce nożnej każdą pozycję określa numer (klasycznie) nr 6 to np. typowy defensywny pomocnik, 10 rozgrywający, 7 skrzydłowy itd, bo dawniej numeracja tam też była ściśle ograniczona. Wzorowanie się na dzisiejszych nowoczesnych amerykańskich sportach, mnie się wydaje mało klimatyczne.
Ja np. big-guyom daję nr16, throwerom 5, blitzerów jest zawsze max 4, więc mogą to być numery od 1 do 4, ale to mój wymysł. Fajnie jakby w blood bowlu coś takiego się utarło. Łatwiej by się odnajdywało zawodników do raportu.

Na turniejach BB numeracja jest praktycznie nieużywana. Zaznaczenie skilli i pozycji chyba załatwia wszystko.

Awatar użytkownika
Warrior1980
rezerwowy
Posty: 573
Rejestracja: 09 paź 2013, 20:40

Zdobyte trofea

Re: Numeracja zawodników

Post autor: Warrior1980 » 04 kwie 2018, 12:22

Ja miałem na Eurobowlu 2016 taką sytuację: Mam dwóch Ulfwerenów w Norsach jeden z blokiem a drugi z Guardem, na rozpisce miałem wpisane ich numery i kolory kółek które odpowiadają jakim skillom. Pech chciał, że pozamieniałem kółeczka do czego przyczepił się mój przeciwnik patrząc na numerki... Nie wynikło z tego nic złego ale gdyby był bardziej upierdliwy to mógłbym się nie wybronić. Zatem - porządek musi być.

Co do numeracji to robię podobnie jak Pieta, z tym że 1 jest zarezerwowane dla big guyów, potem idą blitzerzy i pozycyjni a końcówka to linemeni...

Awatar użytkownika
marioosh
rekrut
Posty: 53
Rejestracja: 14 lip 2017, 10:41
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Numeracja zawodników

Post autor: marioosh » 04 kwie 2018, 13:06

Pytam dlatego, że mam np. takich orków: 2x thrower, 4x blitzer, 4xBlack Ork, 4x Goblin, 1 troll i 6 linionwych. 21 figurek, z których zrobię każdą możliwą kombinację (no może nie każdą bo tylko 6 liniowych... ale każdą sensowną :)) i jak tu ponumerować te figurki mając do dyspozycji tylko 16 liczb?
Poza tym, np. takich goblinów i trolla chciałbym reużyć w drużynie goblinów...

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3083
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Numeracja zawodników

Post autor: Pieta » 04 kwie 2018, 13:33

Często u orków liniowych nie używa się wcale, albo góra 2-3. Ja zrobiłem tak że Ci liniowi mają takie same numery jak gobliny i drugi thrower. Jest dość oczywiste, że jak wezmę gobliny, to liniowi raczej nie pograją. Sporo jednak osób używa tych dziwnych numerów spoza zakresu.

Awatar użytkownika
R2-D2
blitzer
Posty: 1699
Rejestracja: 25 mar 2018, 14:00

Re: Numeracja zawodników

Post autor: R2-D2 » 04 kwie 2018, 13:37

Polecam rubową numerację :D
Obrazek
Deadline gotuje Gamoniom żurek !

Naf nick: m6k3

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2870
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: Numeracja zawodników

Post autor: reszka » 04 kwie 2018, 19:37

ja robię identycznie jak warrior. Moim zdaniem ponumeruj do 24, byle rozpiska była czytelna.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10551
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Numeracja zawodników

Post autor: leon » 05 kwie 2018, 09:48

w footballu amerykanskim na ktorym BB jest wzorowany tez sa w miare sztywne reguły numeracji zawodnikow
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
teillman
trener
Posty: 3207
Rejestracja: 11 sty 2017, 00:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Numeracja zawodników

Post autor: teillman » 16 kwie 2018, 12:01

w tym drzewku z rugby przeczytałem lewy i prawy ruchacz...
Steam:teillman
Obrazek
Gamonie wykonują blitz i podanie tym samym zawodnikiem podczas jednej akcji. :?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości