propozycja zasad do nowego turnieju

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2869
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: reszka » 22 lip 2020, 12:13

Panowie, coś takiego mi po głowie od kilku miesięcy chodzi. W pierwszej kolejności myślałem o Bowlmaggedonie, bo poniższe zasady aż się proszą o 9-rundowy turniej, ale może kogoś to zainteresuje. Może kto przywoła Zielu, żeby na to zerknął?

Turniej na najbardziej wszechstronnego trenera. Tak jest, nie na najlepszego, bo mamy wymiataczy typu redil na woodach czy brama na krasiach, ale na najbardziej wszechstronnego. Taki odpowiednik pięcioboju lekkoatletycznego. Bo np. Stoch kombinacji norweskiej nie wygra.

Liczba graczy 28.
Każda rasa pojawia się wyłącznie 1 raz.

Gramy na gołe 1000 TV. Bez żadnych skilli. Rozpiski ułożone odgórnie, z uwzględnieniem tych najlepszych kombinacji. Rozpiski znane przed turniejem.

Można kombinować z 1100 i zasadami euro, ale tutaj są gwiazdy i dziesiątki upodobań graczy typu frankie u nekro - mają dostać 2x blok, 2x guard czy 1 blik i 1 guard. Na gołe 1000 siła drużyn jest oczywista bo nie zmieniała się nic a nic przez ostatnie 8 lat (z zastrzeżeniem nowych drużyn). A na TV1000 poza 2-4 przypadkami rozpiski są wręcz oczywiste.

Przed każdym meczem następuje parowanie graczy (jak na każdym turnieju) i ponowne losowanie zespołów, którymi zagrają. Chellenge dopuszczone jedynie pomiędzy graczami ale bez konkretnych zespołów.

Każdy gracz podczas turnieju zagra w każdym meczu inną drużyną. Plus jest taki, że jeśli ktoś nienawidzi dwafrów (jak ja), to tylko 1 mecz i z głowy. Może natomiast jednak zdarzyć się, że zagra dwukrotnie (lub więcej razy) przeciwko tej samej drużynie.

W idealnej rzeczywistości powinno być tak, że parowani są nie tylko gracze ale również zespoły. Czyli po 1 kolejce najlepszy gracz gra vs drugi, ale najlepszy dostaje najsłabszy zespół a drugi przedostatni. Zawodnicy w ogonie stawki dostają z kolei najlepsze zespoły. Ale exelowo jest to nie do ogarnięcia.

Drużyny zostaną podzielone na 4 tiery. W tier 1 (najwyższy) będą najlepsze drużyny w formacie TV 1000, w tier 4 (najniższy) stunty i wampiry.

Nie może być zbyt dużo tierów. Modyfikatory wypaczą wtedy turniej. Wierzę, że upchniemy wszystko oprócz stunty do 3 tierów w miarę rozsądny sposób.

Punktacja: 40 punktów za zwycięstwo, 20 za remis i 10 za porażkę (odpowiednik starego 4-2-1).
Jeżeli grają ze sobą drużyny z tego samego tieru, ich punktacja jest niemodyfikowalna.
Jeśli grają drużyny z różnych tierów, to drużyna z wyższego tieru ma punktację niemodyfikowalną, zaś drużyna z niższego tieru do wyliczenia należnych jej punktów stosuje modyfikator wynikający z różnicy tierów.
Modyfikator:
Jeżeli pomiędzy drużynami jest 1 tier różnicy – modyfikator wynosi 1,3.
Jeżeli pomiędzy drużynami są 2 tiery różnicy – modyfikator wynosi 1,6
Jeżeli pomiędzy drużynami są 3 tiery różnicy – modyfikator wynosi 2.

Jedyny wyjątek dotyczy meczów amazonki vs dwarfy albo chaos dwarfy (wszystko tier 1). W takim meczu amazonki traktuje się, jakby były o 1 tier niżej. Inne zestawienia nie są już tak jednostronne, bo nawet lizaki vs woody nie jest tak oczywisty, jeśli woody nie mają ani strip balla ani tackle).

Przykłady:
1. chaos vs nurgle, oba tier 3. Wygrał chaos, chaos otrzymuje 40 pkt zaś nurgle 10. Brak modyfikatorów wynikających z różnic tierów.
2. Gobliny vs undeadzi (tier 4 vs tier 1), wygrały undeady. Undeady otrzymują 40 pkt a gobliny 20 (10 razy przelicznik, tutaj 2, czyli 10*2).
3. Slan (tier 3) kontra ludzie (tier 2), remis. Ludzie dostają 20 pkt, slan 26 pkt (20 razy przelicznik 1,3, więc 20*1,3)
4. Khorne (tier 3) vs amazonki (tier 1), wygrał khorne. Amazonki dostają 10 pkt zaś khorne 64 (40 razy przelicznik 1,6, czyli 40*1,6).

Problemy organizacyjne:
Każda rasa musi mieć swoje figurki, ale to damy radę ogarnąć (choć tylko brama ma małpy). Po meczu zawodnicy odkładani są do pudełka i trafiają na główny stół.
Jeżeli będzie mniejsza liczba graczy, niektóre rasy nie zostaną wylosowane.
Nie mam scenariusza na większą liczbę graczy (znaczy rasy można dolosować, ale chodzi o dostępność figurek).

Problemy ludzkie:
- potrzeba przynieść każdą rasę, więc jak ja przyniosę np. jaszczurki, to godzę się, że podczas turnieju będzie je macało 9 innych osób. Więc jeśli ktoś ma figurki pomalowane w sposób PRO, to ich nie przynosi. Dbamy o modele innych graczy, ale propainted nie przynosimy. Pytanie, czy damy radę zebrać każdą rasę w tym trybie.


Kwestie do uzgodnienia:
- Podział na tiery (choć tutaj bym czerpał z wieloletniego dorobku siły drużyn na gołe 1000, z uwzględnieniem na wyczucie np. bretki, małp, Alliance).
- wartość modyfikatorów, bo to może rozjechać turniej. Ja podałem te, które w mojej głowie są najrozsądniejsze, ale jest to propozycja otwarta.
Odstąpiłem m.in. od modyfikatorów ujemnych dla drużyny z wyższego tieru w celu uproszczenia systemu.

Zagadnienie to jest o tyle ważne, że być może będziesz musiał musiał zagrać chaosem (tier 3) bez żadnego skilla, co może być ciężkim przeżyciem przeciwko np. woodom. Z tym że jeśli przegrasz, masz 16 punktów. Prawie remis. A jeśli zremisujesz, to masz 32. Jednocześnie masz gratyfikację, że już w kolejnym meczu na pewno chaosu nie dostaniesz.

Z wartością wynikającą z modyfikatorów należy rozsądzić przykładowo powyższy mecz, chaos vs woody. Czy wolałbyś grać woodami z punktacją za mecz w granicach 40-20-10 czy wolałbyś wziąć chaos z punktacją 64-32-16. Jeśli odpowiedź nie jest oczywista, to znaczy że to są dobre modyfikatory.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
Smollar
trener
Posty: 3520
Rejestracja: 10 wrz 2016, 00:13
Lokalizacja: WarSaw

Zdobyte trofea

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: Smollar » 22 lip 2020, 13:04

[mention]Zielu[/mention], zerkniesz?
BB2 i FUMBBL: Smollar73 | steam: smollar
Obrazek
Gamonie mieszają kostkami w kuflu z piwem.

Awatar użytkownika
Redil
liniowy
Posty: 1077
Rejestracja: 12 mar 2017, 20:10
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: Redil » 22 lip 2020, 13:11

Ja bym chętnie zagrał taki turniej. Brzmi super, a wyleczyłem też już traumę po Bowlsatcie ^^
Sam fart, zero skilla :twisted:

Awatar użytkownika
Grab
rezerwowy
Posty: 783
Rejestracja: 15 kwie 2017, 08:46

Zdobyte trofea

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: Grab » 22 lip 2020, 13:21

grałbym
steam: grabpl
cziterkiler

Awatar użytkownika
Elkołak
trener
Posty: 4281
Rejestracja: 08 lip 2014, 13:21
Lokalizacja: Grudziądz

Zdobyte trofea

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: Elkołak » 22 lip 2020, 13:40

Ja też :D
steam: Elkolak75

Turnieje: 47
110-48-53 (319-210)

Turnieje NAF 78-31-39 (228-156) Rasy: 29

Od martwego elfa lepszy jest tylko taki, który konając zdradza Ci taktykę swojej drużyny...

Awatar użytkownika
Marcepan
rezerwowy
Posty: 661
Rejestracja: 22 wrz 2017, 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: Marcepan » 22 lip 2020, 13:49

Brzmi super, ale faktycznie pewne rzeczy faktycznie mogą być problematyczne jak narzucone rozpiski np: dark elfy na 1000k części ludzi odpowiada granie na 4 blitzerach + liniowi, innym już nie bo wola wywalić 1 blitzera i wziąść witchke i tak w sumie w wielu przypadkach drużyn :P ale ogólnie pomysł w pytę

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2869
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: reszka » 22 lip 2020, 15:35

Elkołak pisze: 22 lip 2020, 13:40Ja też :D
Się nie dziwię, byłbyś jednym faworytów.


Marcepan pisze: 22 lip 2020, 13:49 Brzmi super, ale faktycznie pewne rzeczy faktycznie mogą być problematyczne jak narzucone rozpiski np: dark elfy na 1000k części ludzi odpowiada granie na 4 blitzerach + liniowi, innym już nie bo wola wywalić 1 blitzera i wziąść witchke i tak w sumie w wielu przypadkach drużyn :P ale ogólnie pomysł w pytę

Jest to pewien problem, ale pod żadnym pozorem nie można dać graczom składać własnej. Nie zapanuje się nad czasem. Rozpiski muszą być wydrukowane a składanie w telefonie na army builderze rozpisek zajmie masę czasu. No i możliwe, że inaczej będziesz ją składał przeciwko różnym rasom. Nie podoba mi się taki wariant.

Alternatywnie można do każdej rasy zrobić 2 rozpiski A i B i gracz przed meczem wybiera, którą gra. To w sytuacji, jeśli okaże się, że dla wielu drużyn problem który zaznaczyłeś ma znaczenie. A może tak być, w sumie prawda jest taka, że ja mam startowy schemat pod siebie stworzony a nie musi być on uniwersalny.

Darki - właśnie takie 2 rozpiski jak napisałeś, choć nie wyobrażam sobie nie wzięcia wichki.
Woody - wolisz grać z drzewem na 0 RR czy bez drzewa na 1 RR
Undeady - na 3 ghoulach i 3 rerolach czy na 4 ghuolach i 12 zawodnikach i 2 rerolach
Nurgle - bestia i 3 warriorów na 3 RR czy bestia i 4 warriorów i 2 RR? Rozpiski bez bestii nie biorę pod uwagę, bo chociaż resztki klimatu zachować trzeba.
Wampiry - 3 wampiry, 14 zawodników i 3 RR czy 3 wampiry 12 zawodników i 4 RR.

itd.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
bialy
blitzer
Posty: 1587
Rejestracja: 16 paź 2017, 14:09

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: bialy » 22 lip 2020, 16:21

Niech każdy przygotuje sobie rozpiski dla wszystkich ras i po problemie ;)

Awatar użytkownika
KapitanStokczan
rezerwowy
Posty: 663
Rejestracja: 28 wrz 2017, 21:55
Lokalizacja: Łódź

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: KapitanStokczan » 22 lip 2020, 16:50

Grałbym, a problem figurek rozwiązałbym proxowaniem + wyraźnym oznaczenie podstawki (czerwony-blitzer zielony-blocker itd) ((OCZYWIŚCIE JAKBY SIĘ NIE UDAŁO OGARNĄĆ NORMALNYCH FIGURKÓW)

Problem ilości drużyn-
Bierzemy z
TIER 1- 4 drużyny
TIER 2- 3 drużyny
TIER 3- 3 drużyny
TIER 4- 2 drużyny

Jest wtedy 12 timów i jest łatwiej to ogarnąć logistycznie i nie trzeba zbierać pierdyliarda drużyn.
Biały słusznie zasugerował, że każdy przynosi na owe 12 drużyn rozpiski swoje, żeby nie psuć komuś plejstajlu.
NAF 25276

Awatar użytkownika
teillman
trener
Posty: 3204
Rejestracja: 11 sty 2017, 00:31
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: propozycja zasad do nowego turnieju

Post autor: teillman » 22 lip 2020, 17:04

A ja zadam takie pytanie: po co?
A może lepiej: "co nam da taki turniej".
Jestem ciekaw skąd ten pomysł :)
Steam:teillman
Obrazek
Gamonie wykonują blitz i podanie tym samym zawodnikiem podczas jednej akcji. :?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości