Zasady - FAQ - BB2020

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: Vincent » 10 gru 2020, 19:00

W tym temacie proszę pisać wszelkie pytania i wątpliwości co do zasad BB2020.

Oficjalne materiały:
FAQ: https://www.warhammer-community.com/wp- ... NK143Y.pdf
FAQ2: https://www.warhammer-community.com/wp- ... KG5hCE.pdf
FAQ3: https://www.warhammer-community.com/wp- ... n1dSer.pdf

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: Vincent » 27 gru 2020, 18:25

Więc ja zacznę ;)
W końcu dostałem podręcznik w swoje ręce i wziąłem się za lekturę. Jestem jeszcze w trakcie czytania, ale już nasunęło mi się kilka pytań. Nie śledziłem ostatnio rozmów dot. zasad, więc jeśli już te odpowiedzi gdzieś są, to sorry.

1. Przy Nuffle Table jest informacja dla jednego z wyników, że jeśli obydwaj trenerzy rzucą taki wynik, to efekt się kumuluje. W jaki sposób obydwaj trenerzy mogą rzucać na Prayers to Nuffle? Bo jak rozumiem, rzuca tylko "underdog" i ma 1 rzut na każde 50k TV różnicy.

2. Przy liczeniu Current Team Value po fazie inducementów (właśnie na potrzeby Prayers to Nuffle) w jaki sposób inducementy wliczają się do TV? Po prostu wydana kasa jest przeliczana w stosunku 1:1 do CTV? Nie jest to wprost nigdzie napisane. Jest tylko, że liczymy CTV przed inducementami, wyliczamy petty cash, robimy inducementy z petty cash + co kto chce z własnego treasury, znów liczymy CTV i wiemy kto jest underdog i kto ma rzuty na Nuffle Table.

3. Pytanie być może aktualne również dla BB2016 ale nigdy się nad tym nie zastawiałem. Załóżmy, że mamy 5 zawodników na kick offie. 3 musi stać na LoS, reszta dowolnie. Ustawiam więc dwóch na na Wide Zone. I teraz muszę nominować kickera (wiem, że zapewne bez skilla to i tak nie ma znaczenia kto nim będzie). Jest napisane, że kicker nie może stać na LoS chyba, że jest 3 lub mniej zawodników na boisku i nie może stać w Wide Zone. W tym momencie, żaden z moich zawodników nie spełnia wymogów by być kickerem, mimo że rozstawiłem się zgodnie z zasadami setupu?

4. Przy próbie podania i Wildly inaccurate piłka może polecieć nawet o 6 pól za plecy podającego? Co powoduje, że podanie zinterceptować może nawet zawodnik stojący za plecami podającego lub zawodnik stojący za catcherem (choć drugi przypadek może się wydarzyć nawet przy inaccurate pass i przy scatterze).

O ile wszystko dobrze rozumiem, w BB2016 wynik gorszy niż inaccurate pass (czyli nie scatter od pola docelowego) był do uzyskania trudniej niż obecnie. Long Bomb był robiony na modyfikatorze -2 czyli na wynikach 1-3 był fumble. Teraz modyfikator jest -3 dla Long Bomba, więc na 2-4 jest wildly inaccurate, na 1 fumble. Dla zawodników z PA 2+, udane podanie jest na 5+. A więc dla PA2+ na Long Bombie nie ma czegoś takiego jak inaccurate pass? (przy założeniu braku skilli na modyfikatory przy podaniu). Ale za to sam intercept zrobić trudniej, bo zawodnik z AG3 jak teraz musiał zrobić 6+, tak teraz będzie miał 6+ na deflect pass (dla celnego podania) a potem jeszcze 4+, żeby piłkę złapać.

5. Karty teraz nie są opcjonalnym inducementem już? Rozumiem, że w TT i tak ktoś musi je najpierw mieć, żeby nimi grać :D

6. Standardowe już pytanie o throw-in. Pole, na którym piłką była przed wypadnięciem na aut, jest polem numer "0" jeśli chodzi o liczenie gdzie kibice wrzucą piłkę?

7. Przy throw team-mate jest generalnie limit 6 pól (short throw) ale przy terrible throw jest deviate, czyli d6 w d8, więc w teorii może polecieć na 12 pól.. nie jest to dziwne trochę? :D

8. Czy jak ktoś robi konwersję "deflection" w "intercept" to dostaje łącznie za to 2SPP (za intercept) czy 3SPP (1 za deflection i 2 za intercept)?

9. I finalne pytanie, co z tymi wszystkimi wizardami i innymi inducementami ze Spike! Magazine i ze Star Playerami i (In)famous coaching staff, który jest tylko jeden w podręczniku, a można go wziąć w liczbie 0-2? Może ktoś jakieś może inne materiały podesłać również z tymi co NAF publikował w odniesieniu do zasad turniejowych BB2020?

Awatar użytkownika
MarkusNord
trener
Posty: 3795
Rejestracja: 27 lis 2016, 23:15

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: MarkusNord » 28 gru 2020, 08:31

Moje odpowiedzi do przedyskutowania:

1. Modlitwa Nuffla może pojawić się jako wynik 6 na Kick Offie - stąd możliwość kumulacji efektów.

2. Po podliczeniu petty cash i wydaniu przez obie strony pieniedzy na inducy ponownie liczymy TV wliczając w to zakupione inducy (niewydany petty cash przepada) - po przeliczeniu nowego TV czyli teraz CTV odejmujemy je od siebie żeby poznać underdoga i wartość jaką do dyspozycji celem zakupu modlitw.

3. Ciekawa sprawa nie zauważyłem tego :) muszę doczytać ale z migawek które mam przed oczami wnioskuję, że przy takim rozstawieniu jakie proponujesz, jeśli nie ma kopiącego to jest z automatu Touchback dla przeciwnika. To samo jak wystawiasz tylko 3 zawodników bo grać przecież musisz/powinieneś i przy takiej ilość ustawiasz ich w LOS ale nie ma kto kopać.

4. Tak - przeciwnik może przechwycić/odbić piłkę na lini jej lotu a linia ta jest wyznaczana po wykonaniu rzutu na pass. Reszta to co piszesz się zgadza. Ogólnie passing umarł w tej edycji, gramy rugby bowl :D (mnie tam się podoba z wiadomych względów ;) )

5. W poprzedniej edycji 2016 też były normalnie w inducach tylko ludzie nie chcieli na to zwyczajnie grać, teraz też tak będzie. Przynajmniej u nas w Trójmieście kart nie będzie ligowo bo: 1) ta gra jest wystarczająco losowa nie ma sensu robić z niej "chińczyka" a wymysły typu podwójny blitz w turze to herezja. 2) to wymusza kupowanie/drukowanie kart - nie każdego stać/nie każdy ma możliwości. 3) jak GW coś wciska na siłę znaczy nie warto się tym interesować ;)

6. Tu się chyba nic nie zmieniło ale muszę doczytać.

7. Źle to przeczytałeś. Jest po porostu D6 i D8 na kierunek, nic się nie kumuluje.

8. Tak sumuje się z tego co pamiętam - potwierdzę jak doczytam w domu po pracy.

9. Tutaj zostaje to chyba do decyzji komisarzy lig. My w Trójmieście na razie z rasowych iduców i wizardów rezygnujemy czekając na jakieś skompilowanie starych Spików na nowe zasady bo w większości są niestety niekompatybilne. Znając GW niestety znowu nas pewnie czeka mozolne wydawanie nowych "wspomgaczy" co gazetkę i turbo dysbalans przez to więc pewnie większość lig poprostu z tego shitu zrezgnuje bo jeśli na 26 drużyn (czy tam więcej teraz nawet) tylko parę przez najbliższe miesiące ma mieć co kolwiek a reszta nic to jest jakaś kpina.
Obrazek
Fumbble: MarkusNord

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10528
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: leon » 28 gru 2020, 10:51

3. nie ma tb z automatu bo trener wybiera gdzie kopie. mozna uzyc zawodnika z kick jak nie jest w strefie bocznej i nie jest na los (tu dziala wyjatek ze jak mamy tylko 3 zawodnikow to musza isc na los i wtedy jak mamy kick na los to on dziala). zatem w Twoim przykladzie jest po prostu zwykly kick off z normalnym znoszeniem

6. tu sie nie zmienilo. z tym ze pole obok bandy to nr 1. tak bylo w poprzedniej tez. cos Wam sie pokrecilo ze 0.

8. a tu jest zle napisane. nie jasno. ja bym sie sklanial to oszacowanaia calosci akcji i jak tylko skonczyla sie na delfect to za to sa spp a jak skonczyla sie na int to za to sa spp (bez kumulowania z deflect)
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
MarkusNord
trener
Posty: 3795
Rejestracja: 27 lis 2016, 23:15

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: MarkusNord » 28 gru 2020, 10:56

leon pisze: 28 gru 2020, 10:51 6. tu sie nie zmienilo. z tym ze pole obok bandy to nr 1. tak bylo w poprzedniej tez. cos Wam sie pokrecilo ze 0.
Tak pierwsze pole jest liczone jako 1 przeoczyłem tą część pytania u Vincenta.
Obrazek
Fumbble: MarkusNord

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: Vincent » 29 gru 2020, 16:35

Dobra, nowa rzecz mi przyszła do głowy.
Robimy podanie na maksymalny zasięg. Mamy inaccurate pass a więc scatter. Piłka scatteruje o 3 pola z dala od rzucającego (czyli niejako samo podanie się wydłuża). Jak teraz sprawdzić kto może zrobić intercepta? W teorii do tego służy linijka, ale linijka ma zasięg 13 pól. Jeśli podanie idzie pod kątem, to rzut okiem na boisko nam nie powie czy dane pole akurat zawadza swoim rogiem o linijke i może robić intercepta czy nie. Potencjalna sytuacja do kłótni w meczach finałowych na turniejach :D
Ja pewnie dam w swojej apce możliwość rozciągnięcia pola do 16 pól i pozwolę wzorom matematycznym zająć się tym, które pole jest w zasięgu. Ale na pewno nie jest to idealne rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Marcepan
rezerwowy
Posty: 657
Rejestracja: 22 wrz 2017, 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: Marcepan » 29 gru 2020, 16:43

Vincent pisze: 29 gru 2020, 16:35 Dobra, nowa rzecz mi przyszła do głowy.
Robimy podanie na maksymalny zasięg. Mamy inaccurate pass a więc scatter. Piłka scatteruje o 3 pola z dala od rzucającego (czyli niejako samo podanie się wydłuża). Jak teraz sprawdzić kto może zrobić intercepta? W teorii do tego służy linijka, ale linijka ma zasięg 13 pól. Jeśli podanie idzie pod kątem, to rzut okiem na boisko nam nie powie czy dane pole akurat zawadza swoim rogiem o linijke i może robić intercepta czy nie. Potencjalna sytuacja do kłótni w meczach finałowych na turniejach :D
Piłka scateruje od łapiącego tudzież od pola na które rzucamy, a jak brakuje nam linijki to hmmm trzeba ją jakos wydłużyć?

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: Vincent » 29 gru 2020, 16:49

No i właśnie. Weź ją wydłuż w trakcie ostatniego meczu jak wszyscy są po paru piwach i zrób to tak żeby nikt nie miał uwag, kiedy w grę wchodzą milimetry :D

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10528
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: leon » 29 gru 2020, 19:48

GW to mistrzowie marketingu. musisz kupic 2 podstawki aby miec 2 linijki aby w takiej sytuacji robic przedluzke
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
MarkusNord
trener
Posty: 3795
Rejestracja: 27 lis 2016, 23:15

Re: Zasady - FAQ - BB2020

Post autor: MarkusNord » 30 gru 2020, 08:53

Ludzie przecież może być apka do tego. Wystarczy dodać dodatkowe pola do zaznaczenia :)
Obrazek
Fumbble: MarkusNord

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość