Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: Pieta » 27 sty 2021, 23:15

1. Czy można użyć Łapówki lub Kłócić się z Sędzią po dyskwalifikacji nadmiarowego (powyżej 11) zawodnika, wykrytego już po rozpoczęciu tury?
2. Czy można użyć Łapówki lub Kłócić się z Sędzią po dyskwalifikacji zawodnika podczas rozpatrywania wyniku "Officious Ref" z tabeli Zdarzeń Podczas Wykopu?
3. Czy można użyć Łapówki po dyskwalifikacji trenera w dalszej fazie meczu?
4. Czy trener nekromanta po dyskwalifikacji za Kłócenie się z Sędzią może wskrzeszać zombie?
5. Czy można przerzucić Kłócenie się z Sędzią za pomocą przerzutu drużynowego?
6. Czy można Kłócić się z sędzią po nieskutecznym wręczeniu Łapówki?
7. Czy można skorzystać z umiejętności fumblerooskie wykonując akcję Faula?
Pieta pisze:Nie pamiętam jak było dawniej, ale rozpisałem sobie jak to powinno wyglądać w tej edycji. Niech ktoś poprawi jeśli się mylę:
W przypadku gdy zawodnik jest zdyskwalifikowany za popełnienie Faula:

1.Jeżeli trener najpierw używa Łapówki, rzuca K6:
-Na wyniku 1 zawodnik nadal jest zdyskwalifikowany, następuje Strata, nie można użyć kolejnej Łapówki, ale można Kłócić się z Sędzią, patrz niżej.
-Na wyniku 2+ zawodnik pozostaje na boisku i nie ma Straty

2.Jeżeli trener najpierw Kłóci się z Sędzią, rzuca K6:
-Na wyniku 1 zawodnik nadal jest zdyskwalifikowany, trener również opuszcza boisko, następuje Strata i nie można użyć Łapówki.
-Na wyniku 2-5 zawodnik nadal jest zdyskwalifikowany, następuje Strata, ale można jeszcze użyć Łapówki, jeśli nie była użyta, patrz wyżej.
-Na wyniku 6 zawodnik pozostaje na boisku, ale następuje Strata. Wciąż jeszcze można użyć Łapówki, jeśli nie była użyta, patrz wyżej.
Do tego na takie pytania wydaje mi się, że należałoby odpowiedzieć:

Czy można Kłócić się z sędzią i używać Łapówek:
1. po dyskwalifikacji nadmiarowego zawodnika (powyżej 11)? will be Sent-off for commiting a Foul
2. po wyrzuceniu 1 podczas rozpatrywania wyniku Officious Ref z Tabeli zdarzeń podczas Wykopu? is immediately sent off
3. w dalszej fazie meczu, po dyskwalifikacji trenera? (chodzi tylko o Łapówki) no Bribe may be used this time!

4. Czy trener nekromanta po dyskwalifikacji za Kłócenie się z Sędzią może wskrzeszać zombie?
5. Czy można przerzucić Kłócenie się z Sędzią?
Czy zawodnik z Animal Savagery i Pile Driver może zostać zdyskwalifikowany po faulu na swoim koledze z drużyny?
Ostatnio zmieniony 09 cze 2021, 11:10 przez Pieta, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10528
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: leon » 28 sty 2021, 09:03

w tej edycji nie ma najpierw do wyboru. jest ustalona sztywna kolejnosc. jak sie klocimy to sie klocimy najpierw. jesli wypadła 1 to potem juz nie mozemy dawac lapowki bo sedzia jest zły i łapowka go tym razem nie uspokoi (w opisie lapowki to jest).

co do 1. to nie jest 100% klarowne ale tak jak jest zapisane to mozna sie klocic i uzywac lapowki. tylko co jak zostanie na boisku? znow mozna zauwazyc ze jest za duzo? tylko kiedy? nowa tura? duzo zamieszania

co do 2 a tutaj nie mozna. sedzia przywalil i zawodnik spada. co ciekawe jest to w zasadzie gorsze od kamienia, bo albo mamy stuna albo na 1/6 wypad poza boisko bez zadnej mozliwosci uratowania sie. (tak wiem ze przy rzucie na kontuzje moglo byc ko, ale z tego ko mozna wrocic) a jak wypadlo cas na kamieniu to mozna bylo uzyc apo lub regeneracji. a teraz jak zawodnik dostanie piache od sedziego i jest 1 to papa. na reszte meczu. bez mozliwosci ratowania

co do 3 this time odnosi sie do tego przewinienia. pozniej w kolejnym przypadku jak nie ma trenera to uzywac lapowek mozna, po prostu daje je ktos inny ze sztabu druzyny.

przy przy pile driver jest opposition player a przy animal savagery ze mozna uzyc skilli ktore dzialaja przy robieniu armor roll lub injury roll. pile driver daje dodatkowy darmowy faul wiec nie mozna go uzyc przy animal savagery. nie ma problemu zatem
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: Pieta » 28 sty 2021, 13:24

Kolejność:
Jeżeli najpierw Kłócimy się z sędzią i nie wypadnie 1, możemy użyć Łapówki. Tak mówi zapis samej łapówki.
Jeżeli najpierw użyjemy Łapówki i wypadnie 1, to co nas powstrzymuje od Kłócenia się z Sędzią? Nie mogę znaleźć.
Po edycji. Łapówki drugi raz nie można użyć, bo jest single Birbe na dyskwalifikację.

1.Albo można grać z nadmiarowymi zawodnikami do końca drive’a, albo wywalamy do skutku? Jeśli można używać wtedy Łapówek, to trzeba rzeczywiście jakoś to uściślić.
2. W przeciwieństwie do powyższego punktu 1, nie ma dopisku „for committing a Foul”. Mogę się zgodzić, że jest to wystarczające, ale żadne piąchy nie mają znaczenia. Po prostu jest to Sent-off nieokreślonego typu, a Łapówki i Kłócenie można stosować tylko po "committing a Foul".
3.Tak, nie ma nigdzie napisanego, że to trener musi dawać Łapówki.

Pile Driver został wymieniony w FAQ na równi z Mighty Blowem i Claw:
Q: If a player with Animal Savagery knocks down a friendly model, are they forced to use Claws, Piledriver, Mighty Blow (X+) (or any other Skills that would affect Armour or Injury rolls), or can they choose not to? (p.81)
A: The opposing coach may choose if the player must use these Skills or not.
Ja to kupuję. Zawodnik jest tak zły, że po powaleniu swojego kolegi, jeszcze po nim skacze, bo umie.
Jednak tak jak piszesz w zapisie Animal Savagery jest wzmianka tylko o skillach wpływających na rzut na Pancerz i Kontuzję. Stary Piling-on mógłby tu bardziej pasować.

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10528
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: leon » 28 sty 2021, 14:58

w opisie łapowki jest ze moze byc uzyta jedna lapowka kiedy zawodnik jest odesłany. zatem nie mozesz uzywac kilku. potem jest napisane ze lapowka moze byc uzyta po argue the call. tyle. nie interpretujmy na sile tak jak bylo poprzednio bo poprzednio bylo dziurawe i a ta akurat poprawka jest w porzadku.

1. raczej do skutku. bo granie caly czas w 12 zamiast w 11 (nie liczac swarming itp) to bylaby mocna lipa. tylko kiedy do skutku? co ture? tu by sie przydalo wyjasnienie.

2. piacha to moje Licentia poetica na opisanie co sie wydarzylo przy tym kick off evencie (w rulebooku jest "the player and the referee argue and come to blows" - zakladam ze sedzia wali z piachu a nie z noga z polobrotu). a wracajac juz do meritum to dokladnie wlasnie nie ma tego dopisku. moze nie napisalem tego najjasniej poprzednio. sedzia wywala za boisko zawodnika, ktory mial nieszczescie z nim wymienic sie ciosami. (dlatego piacha tez bo wczesniej byl kamien i piacha sedziego mocniejsza niz kamien itd).

i co do pile drivera. to w faq jakis matołek go podciagnal do innych skilli, ktore moga zadzialac jak oszaleje zwierzecy zawodnik. a w opisie jest tak jak wspomnialem ze tylko skille na te dwa rzuty moga byc uzyte. zatem pile driver nie. I jak slusznie zauwazasz stary piling on moglby byc brany pod uwage do uzycia wtedy. ale nawet on bylby troche sliski bo to przerzut a nie uzycie podczas rzutu (przy dobrej argumentacji moglbym go dopuscic).
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: Vincent » 28 sty 2021, 18:59

Jak dla mnie dawanie łapówek za granie w 12 to jest przegięcie i jawne łamanie zasad. Nie róbmy luki na to, aby gracze specjalnie wystawiali 12 zawodników, a potem kłócili się z sędzią o zostawienie ich na boisku.. zasada mówi jasno. Wystawiamy 11 zawodników. Kropka. Jak ktoś wystawił 12, to złamał zasady i dalszy tekst o wyrzuceniu jak przy faulu moim zdaniem powinien być interpretowany, że gracz jest "sent-off", czyli nie gra do końca meczu.

Bo zaraz będzie, a co jak wystawił 12, przeciwnik zauważył, ale dał łapówkę, więc został, i w 1 turze zawodnik schodzi na KO, więc zostaje mu po KO 11.. i co teraz? Przecież nie przekracza limitu. Na boisku jest 11...
Postuluje mocno o to, aby nie dać możliwości wykorzystania zasad gry, do tego by łamać inne zasady gry.

Awatar użytkownika
Smollar
trener
Posty: 3518
Rejestracja: 10 wrz 2016, 00:13
Lokalizacja: WarSaw

Zdobyte trofea

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: Smollar » 28 sty 2021, 19:03

Vincent pisze: 28 sty 2021, 18:59 Jak dla mnie dawanie łapówek za granie w 12 to jest przegięcie i jawne łamanie zasad.
(...)
±1
BB2 i FUMBBL: Smollar73 | steam: smollar
Obrazek
Gamonie mieszają kostkami w kuflu z piwem.

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: Pieta » 28 sty 2021, 23:07

@leon co do kolejności, moje pytanie brzmi dlaczego, kiedy wypadnie 1 podczas dawania Łapówki nie mogę Kłócić się z sędzią? Ref decision still stands. Nic się nie dzieje poza wziętą tą jedna możliwą łapówką, która przepada. Sędzia nie zareagował, idę mu nagadać. Nie widzę zapisu zabraniającego.

1. Legalne granie w 12 jest brzydkie, zgadzam się, bo sprawi że trenerzy będą z premedytacją próbowali oszukiwać przeciwnika.
Jest tu oczywiście proste, acz może że trochę uciążliwe rozwiązania. Jeżeli pomyłka zostanie odkryta przed rozpoczęciem drive'a, przeciwnik nie ma szans na taką zagrywkę. Na turnieju leci mu czas dopóki nie wystawi się poprawnie, a w lidze będziemy czekać do skutku.
Mi się wydaje, że to ma być zamiast Illegal Procedure, które zniknęło za pilnowanie znacznika tury.

Przy Pile Driver niestety FAQ się kłóci z podręcznikiem. Trzeba jedno albo drugie podważyć.

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10528
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: leon » 29 sty 2021, 09:12

@Pieta masz zapisane w lapowce ze moze byc uzyta po argue the call. kropka. nie probuj teraz na sile robic dozwolonego tego co nie jest zabronione. kolejnosc jest ustalona. to jest akurat duza poprawa w stosunku do 2016

co do 12. ja tylko pokazalem co jest w rulebooku. jak dla mnie to jest lipa. fajnie ze jest zapis o 12 juz w rulebooku i jak to rozwiazac ale znow ktos popelnil babola i zle dobral slowa. jak dla mnie powinno byc jak z piacha sedziego ze zawodnik jest odeslany (bez jak przy popelnieniu faulu), lub dopisane ze nie mozna argue the call i uzywac lapowek. znow testerzy wg mnie przegapili.

co do pile driver to pytanie do faq bylo bledne. nie mozna go uzyc przy ataku z anim sav. bo to nie jest modyfikacja rzutu. i odpowiadajacy na faq tego nie wylapali. powinni dodac ze tak ale. a bo to pierwszy blad?
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: Pieta » 29 sty 2021, 20:02

Szukałem tej kolejności którą widzisz i zaczynam myśleć, że dla Ciebie jeśli coś można wykonać po czymś, tzn. że nie można tego wykonać przed. Może i tak.
Ja się skupiałem na wyniku Faula, po którym możesz użyć jednego i drugiego. Jeśli po nieudanej Łapówce ten wynik nadal obowiązuje, to wracam do punktu wyjścia, w którym mogłem użyć jednego i drugiego.
Dopisek, że Łapówkę można użyć po Kłóceniu, był dla mnie wstępem do uniemożliwienia użycia jej kiedy spadnie trener na wyniku 1 oraz do obejścia zapisu tylko Sent-off na wyniku 2-5.
Mnie to wisi i nie szukam dziury, tylko jasności.

Mimo wszystko Podręcznik jest klarowniej napisany niż ten FAQ.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2021, 12:03 przez Pieta, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10528
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Faul i Dyskwalifikacja BB2020 (Łapówki i kłótnie)

Post autor: leon » 29 sty 2021, 20:04

rozumiem Twoj punkt widzenia. uwazasz ze troche nadinterpretuje. moze tak jest. ale wole widziec ze jest uporzadkowane :-)
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości