Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Vincent » 15 maja 2021, 18:40

Jest to jedna z interpretacji, która finalnie mnie odpycha od BB2020 :D Niestety tak jak Pieta piszę, FAQ jest dosyć jasny. Możesz przy re-rollu użyć DT tylko pod warunkiem, że nie użyłeś go przy pierwszym rzucie.
Innymi słowy, ogólnie nie warto używać DT przy pierwszym rzucie przeciwko zawodnikom z dodgem AG2+.

A jak to jest jak zawodnik ma jednocześnie DT i Tackle? Czy jak użyje DT, kładę zawodnika na plecach, to nagle tackle przestaje działać?

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Pieta » 15 maja 2021, 21:12

FAQ12.2020 jest niejasny według mnie.
Vincent pisze: 15 maja 2021, 18:40A jak to jest jak zawodnik ma jednocześnie DT i Tackle? Czy jak użyje DT, kładę zawodnika na plecach, to nagle tackle przestaje działać?
Tackle przy mojej interpretacji a) powinien działać normalnie, przy b) raczej też ze względu na zapis samego Tackle'a.

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Vincent » 16 maja 2021, 14:36

Ale jak już przy pierwszym rzucie użyje DT, to przy drugim rzucie już nie mogę użyć żadnej umiejętności? Bo skoro nie mogę drugi raz użyć DT (bo już leżę) to logicznym byłoby, że Tackle też już nie działa.. Choć dobra, jak tak myślę, to tackle przy drugim rzucie już nic nie robi. Bo nawet jeśli ktoś ma dodga, to nie można przerzucić po raz drugi tego samego rzutu. Więc pomimo braku działani tackla i tak bym nie mógł skorzystać z dodga.

Awatar użytkownika
Larry Croft
liniowy
Posty: 867
Rejestracja: 06 sie 2017, 02:08

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Larry Croft » 17 maja 2021, 09:41

Vincent pisze: 16 maja 2021, 14:36 Ale jak już przy pierwszym rzucie użyje DT, to przy drugim rzucie już nie mogę użyć żadnej umiejętności? Bo skoro nie mogę drugi raz użyć DT (bo już leżę) to logicznym byłoby, że Tackle też już nie działa.. Choć dobra, jak tak myślę, to tackle przy drugim rzucie już nic nie robi. Bo nawet jeśli ktoś ma dodga, to nie można przerzucić po raz drugi tego samego rzutu. Więc pomimo braku działani tackla i tak bym nie mógł skorzystać z dodga.
Wydaje mi się, że w FAQ-u jest klaryfikacja czegoś innego.
W bb2016 była taka dziwna właściwość dt, że jeśli nie użyło się dt na pierwszy rzut, to MOŻNA było użyć go na drugi rzut.
Z kolei jeśli dt było zadeklarowane przy pierwszym rzucie, to MUSIAŁO być użyte przy drugim rzucie.

To dość dziwna mechanika, bo reszta umiejętności np. break tackle pozwalała deklarować użycie po rzucie - nieważne, czy to był pierwszy rzut, czy przerzut.

W FAQ-u jest opisana sytuacja, gdzie zawodnik nie używa dt na pierwszym uniku, ale chce użyć na przerzucie. Skoro dt nie było użyte przy pierwszym rzucie, a unikający przerzucił unik (bo tak jest opisane), to znaczy, że unikający wywalił się na uniku bez względu na dt.
I teraz wniosek - wg mnie pytanie jest po prostu o to, czy można użyć dt na drugi rzut, jeśli nie użyło się na pierwszy, bo unikający tak czy siak się wywalił. Pytanie ma sens z tego względu, że jeśli zadeklaruje się uzycie dt na pierwszym, to trzeba użyć na drugim, ale jeśli nie zadeklaruje się użycia przy pierwszym, to jednak z jakiegoś powodu można użyć na drugim.

Czy to tłumaczenie ma sens? Nie mówię, że mam 100% rację, ale myślę, że można widzieć samą interpretację FAQ-a w ten sposób.
Larry Croft na Steam:
http://steamcommunity.com/profiles/76561198008138667/

Gdybym miał wybierać pomiędzy miłością a nienawiścią, wolałbym wzbudzać strach niż być kochanym. ~ Niccolò Machiavelli

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10529
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: leon » 17 maja 2021, 12:57

tłumaczenie ma sens ale nie do konca mimo wszystko jest zgodne z faq.
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Pieta » 17 maja 2021, 21:40

Każdą umiejętność z bazy można użyć dowolną ilość razy, w dowolnym momencie. Czy to po pierwszym rzucie czy po przerzucie.
Larry Croft pisze: 17 maja 2021, 09:41Pytanie ma sens z tego względu, że jeśli zadeklaruje się uzycie dt na pierwszym, to trzeba użyć na drugim
A skąd to niby wiadomo?
Według mnie może być wręcz przeciwnie. Z bazy żadna umiejętność użyta po pierwszym rzucie nie działa na przerzucie.
Zaczynam też myśleć, że i również każdy modyfikator użyty po pierwszym rzucie nie działa na przerzucie.
I nie wpłynie to wcale na żadną inną umiejętność, bo przewertowałem większość pod tym kątem.

W BB2016 zapis GW był bardzo podobny i wcale nie zmuszał do użycia Diving Tackle po przerzucie. Robiły to klaryfikacje NAF.

Awatar użytkownika
Larry Croft
liniowy
Posty: 867
Rejestracja: 06 sie 2017, 02:08

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Larry Croft » 17 maja 2021, 23:34

Pieta pisze: 17 maja 2021, 21:40 Każdą umiejętność z bazy można użyć dowolną ilość razy, w dowolnym momencie. Czy to po pierwszym rzucie czy po przerzucie.
Larry Croft pisze: 17 maja 2021, 09:41Pytanie ma sens z tego względu, że jeśli zadeklaruje się uzycie dt na pierwszym, to trzeba użyć na drugim
A skąd to niby wiadomo?
Według mnie może być wręcz przeciwnie. Z bazy żadna umiejętność użyta po pierwszym rzucie nie działa na przerzucie.
Zaczynam też myśleć, że i również każdy modyfikator użyty po pierwszym rzucie nie działa na przerzucie.
I nie wpłynie to wcale na żadną inną umiejętność, bo przewertowałem większość pod tym kątem.

W BB2016 zapis GW był bardzo podobny i wcale nie zmuszał do użycia Diving Tackle po przerzucie. Robiły to klaryfikacje NAF.
Chodziło mi właśnie o bb2016 i klaryfikację. W bb2020 faktycznie nie wiadomo. Pewnie najlepiej zrobić house rule i się tego trzymać, bo jak jest niejasność, to każdy może się kłócić.

Teraz to wglmam jeden mocny argument przeciwko temu, że jak dt zostało wybrane przy pierwszym rzucie, to przy przerzucie też zawodnik musi się rzucić.
Chodzi o to, że dt można używać teraz na skok.
Wyobraźmy sobie, że wardancer skacze od dt na na pole bez tz. Rzuca 3, więc przeciwnik używa dt. Wardancer przerzuca na 1, przez co zostaje w miejscu, z którego skakał. Wtedy zawodnik z dt nie może wejść na jego pole.
Larry Croft na Steam:
http://steamcommunity.com/profiles/76561198008138667/

Gdybym miał wybierać pomiędzy miłością a nienawiścią, wolałbym wzbudzać strach niż być kochanym. ~ Niccolò Machiavelli

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Vincent » 18 maja 2021, 08:31

Dobra uwaga Larry. Co ja bym dał, żeby NAF wyszedł ze swoimi klaryfikacjami do BB2020 i rozwiał takie wątpliwości. Już niezależnie od tego czy grane byłoby zgodnie z intencjami autora zasad, ale żeby przynajmniej każdy grał tak samo :D

Awatar użytkownika
Czeftek
rekrut
Posty: 301
Rejestracja: 30 lis 2017, 22:33

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Czeftek » 19 maja 2021, 09:02

@Pieta no nie zgodzę się z Tobą. Po pierwsze DT nie jest modyfikatorem.
Bycie markowanym daje modyfikator.
Ogon daje modyfikator.
DT daje -2 do wyniku testu. Test jest 1 to, że możesz go przerzuć nie zmienia faktu, iż wynik pozostaje jeden i od tego wyniku odejmujesz 2.
@Larry Croft Patrząc po opisie DT wchodzisz na pole pod warunkiem, że jest ono wolne - ergo skaczący pamper je opuścił skoro go nie opuścił to przewracasz się na swoim polu.
@Vincent Tak nie będzie nigdy:
po pierwsze NAF zawsze robi swoje rzeczy jako "sugerowane" wiec nie grali by tak wszyscy ale powiedzmy 90% (co tak było by lepsze)
po drugie NAF przestał robić z BB cokolwiek od czasu jak GW zaczęło wypuszczać nowe rzeczy do 2016 - jedyne co robili to pisali "czekamy rok i sprawdzimy czy te nowe zasady są ok" a i tak wpuszczali wszystko jak leci.

Fajnie by były gdyby NAF zrobił coś w stylu "sugerowane usilnienia turniejowe" ale tego nie zrobią. Jedyne co tera robią to prowadzą bazę do mecz i statystyk trenerów zapisanych do NAF. Więc na tym etapie jak nie interesują kogoś statystyki nie widzę sensu w NAFie.
stemid: Czeftek

https://steamcommunity.com/id/Czeftek/


„Daj komuś ogień, a będzie mu ciepło przez jeden dzień, ale wrzuć go do ognia, a będzie mu ciepło do końca życia”

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Pieta » 19 maja 2021, 11:11

Czeftek pisze: 19 maja 2021, 09:02DT nie jest modyfikatorem.
Nie daje modyfikatora, tylko -2 do testu. Wow. Niestety lub stety możesz mieć rację.

Ja mam ogólny problem z ustaleniem czy re-roll to jest nowy dice roll, czy ten sam co nieudany wcześniej. W CRP odejmowało się 2 od dodge rolla. Też jakby nie był to modyfikator.
Czeftek pisze: 19 maja 2021, 09:02Patrząc po opisie DT wchodzisz na pole pod warunkiem, że jest ono wolne - ergo skaczący pamper je opuścił, skoro go nie opuścił to przewracasz się na swoim polu.
No to jest mimo wszystko mocne dopowiedzenie zasad.

NAF musiałby reagować bardzo szybko oraz zmieniać klaryfikacje i FAQi częściej niż GW, żeby ludzie nie przyzwyczajali się, że to jedyne i słuszne interpretacje, bo nie są w stanie takich zrobić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość