Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Umiejętności BB2020 (i Zdolności)

Post autor: Pieta » 28 sty 2021, 23:28

Podczas tłumaczenia starałem się zbierać jakieś pytania z sieci odnośnie zasad. Zebrałem ich trochę, więc wrzucam tu część odnoszących się do umiejętności, jakby ktoś miał ochotę pobawić się w jakiś Quiz. Spora część jest prosta i oczywista, ale inne to kij wie:

1. Czy zawodnik z umiejętnością Wrestle po blitzu może kontynuować ruch płacąc 3 pola ruchu?
2. Czy można użyć jednocześnie Catch i Diving Catch?
3. Czy Diving Tackle działa nadal po użyciu przerzutu przez przeciwnika?
4. Co się dzieje z piłką, jeśli zawodnik powalony z piłką chce użyć Safe Pair of Hands a nie ma wolnych pól przyległych do pola, na którym zostaje położony?
5. Czy zawodnik z Grabem może wypchnąć poza boisko zawodnika z umiejętnością Sidestep?
6. Czy umiejętność Guard daje asystę podczas faula?
7. Czy Mighty Blow i Claw mają zastosowanie jeśli zawodnik wykonujący akcję Bloku zostanie powalony?
8. Czy Strong Arm może być użyty podczas korzystania ze zdolności Kick Team-mate?
9. Czy Break Tackle można użyć 2 razy, przy pierwszym rzucie oraz kiedy przeciwnik użyje np. Diving Tackle po przerzucie?
10. Czy Multiple Block wzięty na zawodniku z siłą 2 lub mniejszą obniży jego siłę poniżej wartości 1 na czas tej aktywacji?
11. Jeśli Multiple Block obniży siłę poniżej 1, to czy wtedy Dauntless liczony jest od tej niższej wartości?
12. Czy darmowa akcja Faula podczas użycia umiejętności Pile Driver wykorzystuje limit 1 akcji Faul na turę?
13. Czy można użyć Pile Driver nie w swojej turze drużyny, kiedy nasz zawodnik jest celem akcji bloku, a przeciwnik zostanie powalony?
14. Czy Foul Appearance kasuje ruch zawodnikowi blitzującemu, czy tylko akcję Bloku?
15. Czy umiejętności Tentacles i Shadowing można zastosować przeciw zawodnikowi podążającemu za przepchniętym przeciwnikiem?
16. Czy Claws działa podczas wykonywania akcji Blitz?
17. W którym momencie można skorzystać z Dump-offa? Czy po deklaracji Blitza czy Bloka jak napisano?
18. Czy umiejętności podawania działają podczas użycia zdolności Kick Team-mate?
19. Co znaczy że umiejętności On The Ball nie można użyć kiedy „Kick deviates"?
20. Czy do Hail Mary Pass mają zastosowanie modyfikatory ujemne za markowanie podającego zawodnika?
21. Czy podczas Rzutu Kolesiem mają zastosowanie umiejętności wpływające na akcję Podań?
22. Czy usunięcie zawodnika z piłką w wyniku fumble’a Specjalnej akcji Wykop Kolesia spowoduje Stratę?
23. Czy można używać Nerves of Steel i Pass podczas łapania bomby i rzucania bombą? Podobno tak.
24. W jaki sposób działa zdolność Swoop po tragicznym (terrible throw) Rzucie Kolesiem i czy w ogóle można ją wtedy zastosować?
25. Czy po faulu z użyciem Piły i posiadaniem umiejętności Sneaky Git można się ruszyć?
26. Czy można zdobyć przyłożenie zostając położonym z Piłą na polu w strefie punktowej przeciwnika?
27. Czy podczas Ataku Piłą odbicie Piły (wynik 1) powoduje Stratę?
28. Czy można skorzystać z umiejętności Mighty Blow zawodnika powalającego swojego kolegę z drużyny podczas niezdanego Animal Savagery?
29. Czy przeciwnik może wybrać użycie umiejętność Pile Driver, kiedy mój zawodnik z umiejętnością Animal Savagery i Pile Driver powala innego mojego zawodnika?
30. Co się dzieje, kiedy zawodnik z Ball & Chain nie zda dobiegu na pole zajęte przez zawodnika leżącego?
31. Czy zawodnik przylegający do stojącego kolegi z drużyny, który stracił swoje strefy ataku, może zastosować modyfikator +2 do rzutu na Really Stupid?
32. Czy zakorzeniony zawodnik może dokończyć akcję Blitz, jeśli podczas deklaracji Blitza nie był jeszcze Zakorzeniony a zadeklarowany cel znajduje się na przyległym polu? I czy może wtedy podążać na wyniku przepchnięcia w tej akcji Bloku?
33. Co znaczy zwrot “On its own” używany w kontekście wykonania akcji bloku w aż 14 umiejętnościach i zdolnościach?
34. Czy zawodnik bez stref ataku może używać umiejętności Block i Dodge kiedy jest blokowany?
35. Jakich umiejętności nie można użyć na wyniku 10.Blitz podczas Zdarzenia podczas Wykopu?
36. Jakich umiejętności mogą używać zawodnicy, którzy stracili swoje strefy ataku?
37. Czy Arm Bar można zastosować, kiedy przeciwnik Upadnie na Dobiegu, który wykonuje się przed Unikiem?
38. Czy zawodnik z PIłą może wykonać zwykłą akcję Bloku bez stosowania modyfikatora +3 do przebicia pancerza?

Aha, to może co mądrzejsze wrzucić do przyklejonego tematu FAQ Vincenta, albo te z mądrymi odpowiedziami.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2021, 11:47 przez Pieta, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: Vincent » 29 sty 2021, 08:45

1. Nie może, jest zapis że po Place Prone ruch zawodnika się zawsze kończy.
2. Kiedyś był zapis że Catch umożliwia tylko re-roll accurate passa. Teraz tego zapisu chyba nie ma, więc wychodzi na to, że tak.
3. Tak. To że dodgujący zawodnik re-rolluje, nie znaczy że zmieniają mu się modyfikatory rzutu.
4. W takiej sytuacji nie możesz użyć umiejętności, więc rzucamy normalnie k8.
5. Tak, Grab niweluje SS. Użycie dalszej części opisu Graba to przeniesienia zawodnika gdzie chcemy, jest już opcjonalne.
6. Nie widzę, by jakikolwiek zapis w podręczniku to blokował. Choć jestem skłonny interpretować to tak, że autor zrobił lukę.
7. Wg mnie nie. Ja opis clawa czytam tak, że to ma zastosowanie, jeśli zawodnik z Clawem wykonuje blok. Tak samo z MB. To zawodnik z MB musi wykonywać akcję.
8. Nie. Strong Arm jest tylko przy passing action i throw team-mate actiom. Kick team-mate jest inną special action.
9. Tak, tak jak napisałem wcześniej, re-roll nie powoduje, że zmieniają się nam modyfikatory.
10. Nie, siła nigdy nie może spaść poniżej 1.
11. n/d
12. Wg mnie nie. Tak odczytuje opis "Free foul action".
13. Hm, czytając opis umiejętności "as written" powiedziałbym że tak.
14. Zapis mówi o całej akcji, nie o bloku... więc skłonny byłbym powiedzieć, że cały blitz jest marnowany, włącznie z częścią ruchu.
15. Moim zdaniem tak. Shadowing to jest "voluntarily move", więc można użyć shadowing i tentacles.
16. Tak. Kiedyś czytałem o tym w necie sporo i 99% głosów mówiło że tak i się do nich przychylam. Opis skilla mówi, że w trakcie bloku. Blok jest częścią blitza. Opis skilla nie zabrania używania w trakcie bloku jako części blitza.
17. Tak, to wyjaśnia FAQ o ile dobrze pamiętam. Jak tylko zostaniesz wskazany przy deklaracji akcji blitz, musisz użyć dump-offa już teraz jeśli chcesz. Potem już nie możesz.
18. Nie. Kick team-mate jest osobą akcją "Kick team-mate". Umiejętności podawania działają przy akcji Pass action lub Throw team-mate.
19. Opis skilla mówi "Skill may not be used if a touchback is caused when the kick deviates". Czyli jak po wykopie i deviate jest touchback, to nie możemy tego użyć.
20. Tak, no bo czemu nie?
21. Zależy które. On the ball przykładowo nie. Nie możesz interceptować piłki itp, ale accurate wg mnie tak.
22. Tak, jednym z kroków tego usunięcia jest upadek co powoduje turnover, lub wypadnięcie za boisko, co powoduje turnover.
23. Opis skilla NoS mówi "catch the ball", lub Pass action (rzut bombą to nie jest pass action). Wg mnie nie można.
24. Swoop działa na scatter po rzucie, nie na deviate. Więc jak dla mnie nie można użyć swoopa.
25. Wg mnie nie. Jeden ze skilli tego zabrania i koniec.
26. Nie, z piłką trzeba po akcji stać na nogach w strefie punktowej.
27. Sam kick-back nie. Chyba że zawodnik z piłą powali sam siebie.
28. Tak, to już było gdzieś pisane w FAQ, że to przeciwnik decyduje, czy używasz MB.
29. Czy taki zawodnik w ogóle istnieje w BB i jest szansa żeby zaistniał? Ale nawet jeśli, to powiedziałbym że tak. Zgodnie z tym co jest wyżej, to przeciwnik decyduje jakie skille używasz podczas niezdanego Animal Savagery.
30. Luka w opisie skilla że tego nie ma, ale traktowałbym to tak samo jak ruch na pole zajęte przez stojącego zawodnika.
31. Jak dla mnie tak.
32. Możesz dokończyć blitz. Zakorzenienie wstrzymuje tylko Twój ruch. Ale nie możesz podążać.
33. On its own, czyli albo wykonujesz sam blok, albo ew. jako część blitza (wtedy nie jest on its own).
34. Tak, przy Losing tackle zones jest tylko zapis o braku możliwości markowania innych, przeszkadzaniu w podaniu i łapaniu piłki.
35. Odwróciłbym pytanie. Czemu miałoby nie można być używać? Jeśli takie są, to jakie?
36. Te, w których opisie jest to napisane :D Jak wspomniałem wyżej, utrata tackle zone powoduje brak możliwości markowania zawodników, interfere with passing i łapania piłki. Więc logiczne, że żaden z umiejętności pomagających też nie można użyć. Ale to nie wynika z samej umiejętności, a z tego że nie możemy takiej akcji zrobić.

Poczekamy co inni napiszą. Bo jak każdy będzie miał inne zdanie, to też ciężko coś do FAQa będzie przekleić :D

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10527
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: leon » 29 sty 2021, 09:21

chetnie. jak znajde wiecej czasu :)
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: Pieta » 29 sty 2021, 23:01

Na razie odniosę się dość luźno do kilku odpowiedzi Vincenta:

21. "Zależy które. On the ball przykładowo nie. Nie możesz interceptować piłki itp, ale accurate wg mnie tak." W opisie On the Ball nie ma nic o przechwytywaniu. To nie jest stary Pass Block.
22. "Tak, jednym z kroków tego usunięcia jest upadek co powoduje turnover, lub wypadnięcie za boisko, co powoduje turnover" Tutaj nie mamy doczynienia z Upadkiem.
29. Dyskusja w temacie viewtopic.php?p=139302#p139302
32. "Możesz dokończyć blitz. Zakorzenienie wstrzymuje tylko Twój ruch. Ale nie możesz podążać." Żeby wykonać akcję Bloku podczas akcji Blitz należy zapłacić koszt jednego pola z Zasięgu Ruchu. Pytanie, czy można?
35. "Odwróciłbym pytanie." Odwróciłem
36. To pytanie też odwróciłem, będzie łatwiej.

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: Vincent » 29 sty 2021, 23:22

21. Rzut kolesiem to "Throw team-mate" action. On the ball mówi tylko o "Pass action". Więc jak dla mnie nie można użyć on the ball przy throw team-mate.
22. Fakt, pomieszałem trochę. Jest też zapis "If a player on the active team that is in possession of the ball is forced to move off the pitch..".. Wiem, że on nie jest "force to move off the pitch", ale chodzi mi o to, że gdyby mieli opisać każdy możliwy scenariusz, to ta sekcja z turnoverami zajęłaby im całą stronę. Dla mnie opisaną sytuację należałoby podciągnąć pod taki scenariusz i traktować to jako turnover. Analogicznie jak Throw team-mate zawodnikiem z piłką poza boisko.
29. Wyłapałem to dziś i tak, cofam swoją wypowiedź. Wykreślę ją dla porządku.
32. Płacisz poprzez Rush (już nie GFI :P) - jeśli najpierw wstajesz, jeśli stoisz od początku to dysponujesz dwoma MA, które możesz wydać. Wydajesz punkt ruchu. Rooted mówi, że nie możesz się przemieścić, a nie że Twoje MA spada do 0. Nie możesz tylko follować później.

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: Pieta » 30 sty 2021, 15:45

No to wklejam swoją wersję odpowiedzi:

1. Czy zawodnik z umiejętnością Wrestle po blitzu może kontynuować ruch płacąc 3 pola ruchu?
Nie wyłapałem, że Położenie na Plecach kończy aktywację, tylko że wstać można tylko na początku swojej aktywacji, więc są dwa powody, przez które nie można już wstać.

2. Czy można użyć jednocześnie Catch i Diving Catch?
Można. Modyfikator za celne podanie można stosować do przerzutu z umiejętności Catch. Z umiejętności Catch można również przerzucić łapanie piłki lądującej na przyległym polu.

3. Czy Diving Tackle działa nadal po użyciu przerzutu przez przeciwnika?
Nie działa. W tej edycji modyfikatory są stosowane do próby (np. Uniku), testu, rzutu lub wyniku. Tutaj zastosowano modyfikator do tego wyniku "the result", a przerzut daje nam inny wynik "secondary result", tak więc można zastosować jedno użycie Diving Tackle na wynik. Oczywiście każdą umiejętność można stosować dowolną ilość razy, jednak kiedy tej użyjemy raz, zawodnik zostaje Położony na Plecach, a w tej pozycji nie markuje już przeciwnika i nie może skorzystać z tej umiejętności. Potwierdzone przez FAQ2020.12

4. Co się dzieje z piłką, jeśli zawodnik powalony z piłką chce użyć Safe Pair of Hands a nie ma wolnych pól przyległych do pola, na którym zostaje położony?
Nie ma możliwości, żeby skorzystać z tej umiejętności.

5. Czy zawodnik z Grabem może wypchnąć poza boisko zawodnika z umiejętnością Sidestep?
Może. Zawodnik blokowany przez zawodnika z Grabem nie może użyć umiejętności Sidestep, a zawodnik blokujący z umiejętnością Grab nie musi wybierać pola, na które przepchnie przeciwnika (w trakcie akcji Blitz nawet nie może).

6. Czy umiejętność Guard daje asystę podczas faula?
Tak. Umiejętność Guard daje asysty ofensywne i defensywne, pomimo markowania, które podczas akcji Faula są uwzględniane.

7. Czy Mighty Blow i Claw mają zastosowanie jeśli zawodnik wykonujący akcję Bloku zostanie powalony?
Nie mają. Tylko zawodnik wykonujący akcję Bloku może skorzystać z tych umiejętności, jak napisano w opisach tych umiejętności.

8. Czy Strong Arm może być użyty podczas korzystania ze zdolności Kick Team-mate?
Silne ramie nie powinno mieć wpływu na Wykop, ale nie wiem jak to uzasadnić na podstawie zasad.

9. Czy Break Tackle można użyć 2 razy, przy pierwszym rzucie oraz kiedy przeciwnik użyje np. Diving Tackle po przerzucie?
Rzadka sytuacja, ale raczej nie. Zależy czy rzut i przerzut traktujemy jako dwa różne rzuty, ale raczej jako różne. Więc, kiedy użyjemy modyfikatora do pierwszego rzutu, a przeciwnik skutecznie użyje Diving Tackle, po przerzucie przeciwnik nie będzie już mógł skorzystać z Diving Tackle bo leży, ale my też już nie możemy skorzystać z modyfikatora Break Tackle, bo mogliśmy go użyć raz na aktywację, jak stoi w opisie umiejętności.

10. Czy Multiple Block wzięty na zawodniku z siłą 2 lub mniejszą obniży jego siłę poniżej wartości 1 na czas tej aktywacji?
Nie, siła nigdy nie może spaść poniżej 1.

11. Jeśli Multiple Block obniży siłę poniżej 1, to czy wtedy Dauntless liczony jest od tej niższej wartości?
Nie obniży siły poniżej 1, więc Dauntless liczony jest od siły równej 1.

12. Czy darmowa akcja Faula podczas użycia umiejętności Pile Driver wykorzystuje limit 1 akcji Faul na turę?
Niejasne, ale raczej nie wykorzystuje. Przy 10 zawodnikach z Pile Driver moglibyśmy wtedy wykonać 11 fauli na turę.

13. Czy można użyć Pile Driver nie w swojej turze drużyny, kiedy nasz zawodnik jest celem akcji bloku, a przeciwnik zostanie powalony?
Nie wiem. Opis umiejętności nie zabrania, ale w opisie akcji Faula stoi, że można wykonać Faul raz na turę drużyny. Jak bardzo jest to darmowe (Free) ciężko mi stwierdzić.

14. Czy Foul Appearance kasuje ruch zawodnikowi blitzującemu, czy tylko akcję Bloku?
Kasuje Ruch i Blok. Natychmiast po deklaracji akcji Blitz należy nowminować cel, po którym należy rzucić na Foul Appearance. Wynik 1 zabrania wykonania zadeklarowanej akcji, a jedyną taką był Blitz, czyli akcja Ruchu i akcja Bloku.

15. Czy umiejętności Tentacles i Shadowing można zastosować przeciw zawodnikowi podążającemu za przepchniętym przeciwnikiem?
Nie wiem. Raczej tak. Akcja Ruchu jest mało precyzyjna. Nie wiem kiedy słowo "move" pisane z małej litery odnosi się do akcji, a kiedy do zwykłego przesuwania modelu.

16. Czy Claws działa podczas wykonywania akcji Blitz?
Tak. Umiejętność Claws można zastosować podczas akcji Bloku, która bywa wykonywana również w ramach akcji Blitz.

17. W którym momencie można skorzystać z Dump-offa? Czy po deklaracji Blitza czy Bloka jak napisano?
Natychmiast po nominowaniu celu akcji Bloka, a nominuje się natychmiast po zadeklarowaniu akcji Blitz. Na pewno przed Ruchem, ponieważ FAQ uściśla, że słowo "natychmiast" odnosi się do nominacji akcji Bloku.

18. Czy umiejętności podawania działają podczas użycia zdolności Kick Team-mate?
Raczej nie.

19. Co znaczy że umiejętności On The Ball nie można użyć kiedy „Kick deviates"?
On the Ball nie można użyć kiedy ma nastąpić Odłożenie (Touchback), zanim piłka wyląduje poza boiskiem lub na połowie przeciwnika.

20. Czy do Hail Mary Pass mają zastosowanie modyfikatory ujemne za markowanie podającego zawodnika?
Tak. Tak jak do każdej akcji podania, natomiast nie ma uściślonego dystansu na jaki podanie zostanie wykonane, więc najprawdopodobniej nie stosuje się modyfikatorów za dystans.

21. Czy podczas Rzutu Kolesiem mają zastosowanie umiejętności wpływające na akcję Podań?
Nie mam pewności. Raczej nie. Jeżeli można używać zamiennie w opisach umiejętności akcji Podania z akcją Rzut Kolesiem to tak, ale tylko Nerves of Steel, On the Ball i Pass nie posiadają dodatkowych zapisów o piłce i zakresach Podań Piłką wykluczających Rzut Kolesiem. Niestety również Hail Mary Pass mógłby zostać użyty, choć ma dopisek, że można go użyć podczas Rzutu Bombą, co sugeruje, że wszędzie tam musiałby być też dopisek o stosowaniu podczas Rzutu Kolesiem.

22. Czy usunięcie zawodnika z piłką w wyniku fumble’a Specjalnej akcji Wykop Kolesia spowoduje Stratę?
Mogło być precyzyjniej opisane usunięcie z boiska, tak żeby pasowało do formuły zastosowanej podczas opisu Straty. Mamy "when remove from play" kontra "force to move off the Pitch for any reason", ale raczej należy przyjąć, że jest to tożsame, więc powinno powodować Stratę.

23. Czy można używać Nerves of Steel i Pass podczas łapania bomby i rzucania bombą?
Raczej nie. Przy Hail Mary Pass jest zapisek o Rzucie Bombą, a przy tych umiejętnościach go nie ma.

24. W jaki sposób działa zdolność Swoop po tragicznym (terrible throw) Rzucie Kolesiem i czy w ogóle można ją wtedy zastosować?
Swoop można zastosować zamiast rozrzutu, który po tragicznym rzucie nie występuje, więc raczej nie można tej zdolności wtedy użyć.

25. Czy po faulu z użyciem Piły i posiadaniem umiejętności Sneaky Git można się ruszyć?
Można. Nie można ruszyć się tylko w trakcie akcji Blitz po użyciu tej umiejętności, czyli wykonaniu Specjalnej Akcji Atak Piłą.

26. Czy można zdobyć przyłożenie zostając położonym z Piłą na polu w strefie punktowej przeciwnika?
Mało precyzyjne pytanie, ale nie. Niemniej w zasadach chyba było gdzieś, że trzeba co nieco dokończyć po zdobyciu Przyłożenia. Jeżeli Pilarz z piłką zadeklaruje Blitz i będzie blokował przeciwnika z pola w strefie punktowej, to czy musi dokończyć Atak Piłą, czy akcja natychmiast jest przerwana? Chyba to drugie.

27. Czy podczas Ataku Piłą odbicie Piły (wynik 1) powoduje Stratę?
Odbicie Piły (Kick-back) nie powoduje Straty, ponieważ zawodnik zostaje wtedy Położony na Plecach (Placed Prone). To Upadek i Powalenia powodują Stratę.

28. Czy można skorzystać z umiejętności Mighty Blow zawodnika powalającego swojego kolegę z drużyny podczas niezdanego Animal Savagery?
Tak. Jest o tym zapis w opisie zdolności Animal Savagery*.

29. Czy przeciwnik może wybrać użycie umiejętność Pile Driver, kiedy mój zawodnik z umiejętnością Animal Savagery i Pile Driver powala innego mojego zawodnika?
viewtopic.php?p=139302#p139302

30. Co się dzieje, kiedy zawodnik z Ball & Chain nie zda dobiegu na pole zajęte przez zawodnika leżącego?
Przypadek jest nieopisany, ale można spodziewać się, że tylko przepchnie tego zawodnika bez rzutu na Pancerz, jak w przypadku zawodnika stojącego oraz Upadnie na zwolnionym polu.

31. Czy zawodnik przylegający do stojącego kolegi z drużyny, który stracił swoje strefy ataku, może zastosować modyfikator +2 do rzutu na Really Stupid?
Nie znalazłem przeciwwskazań. Przydałby się jakiś opis odzwierciedlający tę sytuację.

32. Czy zakorzeniony zawodnik może dokończyć akcję Blitz, jeśli podczas deklaracji Blitza nie był jeszcze Zakorzeniony a zadeklarowany cel znajduje się na przyległym polu? I czy może wtedy podążać na wyniku przepchnięcia w tej akcji Bloku?
Raczej można dokończyć akcję Blitz. Prawdopodobnie zakorzenienie nie zabrania wykonania akcji Ruchu, tylko uniemożliwia przesuwanie modelu na inne pole. Nie trzeba Dobiegać, żeby wykonać Block przyległemu przeciwnikowi podczas akcji Blitz, wystarczy podstawowy ruch.

33. Co znaczy zwrot “On its own” używany w kontekście wykonania akcji bloku w aż 14 umiejętnościach i zdolnościach?
Przetłumaczyłem to jako "jedyną akcję" czyli tylko akcję Bloku, bez akcji Ruchu. Możliwe, że można to lepiej przetłumaczyć.

34. Czy zawodnik bez stref ataku może używać umiejętności Block i Dodge kiedy jest blokowany?
Nie może. Na str. 74 napisane jest, że zawodnicy bez stref ataku nie mogą używać żadnych umiejętności i zdolności, o ile ich opis nie stanowi inaczej.

35. Jakich umiejętności nie można użyć na wyniku 10.Blitz podczas Zdarzenia podczas Wykopu?
Zdarzenie Blitz nie jest turą drużyny według FAQ2020.12. Nie można wtedy używać przerzutów z umiejętności, czyli Dodge podczas Uniku nie działa, jak również Sure Feet. Nie użyjemy też żadnych umiejętności mających wpływ na piłkę, bo jej nie ma na boisku. Przeciwnik nie może użyć umiejętności, których można używać tylko w turze przeciwnika, czyli Defensive, Shadowing i Tentacles.

36. Jakich umiejętności mogą używać zawodnicy, którzy stracili swoje strefy ataku?
Jedynie umiejętności Leader, Thick Skull, Disturbing Presence* i Foul Appearance mają zapis, że mają zastosowanie również gdy zawodnik stracił swoje strefy ataku.

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10527
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: leon » 30 sty 2021, 18:03

kurde nie mialem czasu. ale przeczytam popatrze
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3444
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: Vincent » 30 sty 2021, 18:06

Na oko:
połowa lub ponad połowa skilli nasze odpowiedzi są zbieżne.
Do połowy z tych, w których nie byliśmy zgodni mnie przekonałeś.
Do pozostałych mam kontrargumenty, ale poczekamy na Leona bądź jeszcze kogoś.

Co mnie najbardziej zdziwiło, że faktycznie jak się traci tacklezone to nie można nawet bloku użyc :| a masz pod ręką przykład skilla, którego można użyć przy stracie tackle zone?

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3066
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: Pieta » 30 sty 2021, 19:42

Vincent pisze: 30 sty 2021, 18:06Co mnie najbardziej zdziwiło, że faktycznie jak się traci tacklezone to nie można nawet bloku użyc :| a masz pod ręką przykład skilla, którego można użyć przy stracie tackle zone?
To jest pytanie 36. Jakich umiejętności mogą używać zawodnicy, którzy stracili swoje strefy ataku?
Leader, Thick Skull, Disturbing Presence* i Foul Appearance*. Dwa pierwsze można użyć, pozostałe dwa trzeba.
Do tego modyfikatory do Pancerza czy kontuzji z Ball & Chain*, Chainsaw*, Decay* i Stunty* bo jest tam zapis "Ever".
Right Stuff* bo można takim rzucić i Regeneration, ale to już w boksie dla kontuzjowanych. To chyba wszystko.

W 6 odpowiedziach się tylko nie zgadzam z Tobą. I w pytaniu 27 nie wiem co masz na myśli odnośnie kick-backa

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10527
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Umiejętności BB2020 lista pytań

Post autor: leon » 30 sty 2021, 21:15

ja chyba 8 takich naliczylem jak sprawdzalem dla grupy na fb
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość