Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

"Piłka jest kolczasta a pola punktowe są dwa". Wszystko o zasadach gry Blood Bowl.
Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3082
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: Pieta » 13 lut 2021, 12:17

Ostatnia grupa pytań jaką zebrałem podczas tłumaczenia:

1. Czy można zakończyć turę nie wykonując żadnej akcji zawodnikiem ze zdolnością Bone-head w celu uniknięcia rzutu K6 sprawdzającego czy zawodnik straci swoje strefy ataku?

2. Jeśli zawodnik wykona ruch bez deklaracji akcji, może wykonać jedynie zwykłą akcję ruchu, str.42. Czy to oznacza, że nie może wykonać również żadnej akcji specjalnej np. Hipnozy?

3. Podczas aktywacji zawodnika ze zdolnością Bone-head, należy rzucić K6 tuż przed wykonaniem zadeklarowanej akcji. Czy poruszenie aktywnego zawodnika o zero pól bez zadeklarowania akcji, traktowane jest jako wykonanie zadeklarowanej akcji?

4. W którym momencie podczas akcji Blitz, należy zadeklarować wykonanie specjalnej akcji Chainsaw Attack?
a) Natychmiast po zadeklarowaniu akcji Blitz?
b) Podczas nominacji celu?
c) Po ewentualnym ruchu tuż przed wykonaniem specjalnej akcji?


Najbardziej istotne uściślenie jak dla mnie to czy Big Guye muszą zawsze rzucać K6 na swoje negatywne zdolności zanim będzie można skończyć turę.
Najprościej i nawet na to mogą wskazywać zapisy i FAQ, że grać należy po staremu, czyli aktywacja nie jest obowiązkowa. Niemniej nie jest to do końca jasne.
Podobnie jak w przypadku Diving Tackle zacząłem drążyć trochę głębiej i doszedłem do takiego samego zapisu tych 5 traitów: Animal Savagery*, Bone Head*, Really Stupid*, Take Root* i Unchannelled Fury*. Wszystkie mówią, że rzut należy wykonać po deklaracji akcji, ale przed wykonaniem (tej) akcji. Natomiast nie trzeba deklarować akcji. Tutaj może być luka. Dwupoziomowa.
a) jeżeli tylko ruch o zero pól nie jest wykonaniem zadeklarowanej akcji, to przy przymusowej aktywacji wszystko działa po staremu z jednym wyjątkiem. Można aktywować takiego zawodnika bez rzutu, również w celu odzyskania stref ataku.
b) jeżeli niezadeklarowany ruch nie jest wykonaniem zadeklarowanej akcji, tzn że Big guye mogą ruszać się za darmo. To byłby spory boost dla nich. Dla drużyny ogrów fajny bo im ciągle potrzebny. Dla Wampirów również potrzebny, tylko czy aby nie za mocny? No więc moje pytanie: Czy zwolnienie wampirów i big guyów z rzutu K6, kiedy chcą wykonać tylko ruch nie wygięłoby za bardzo gry?

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: leon » 13 lut 2021, 18:31

1. i tak i nie


wygieloby za bardzo gre - to odpowiedz na ostatnie pytanie

ps za duzo i za szybko jak dla mnie zadajesz pytan. mam ostatnio niedoczas i zanim sie zastanowie i napisze to juz odpowiadasz. ale nie czekaj na mnie. super rozbijasz rulebook na drobiazgi i znajdujesz pierdoly ktore nie sa dopracowane
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3082
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: Pieta » 13 lut 2021, 19:59

Pytania zostają i do moich odpowiedzi też przecież można się odnieść później.

A szybko, bo myślę nad wybraniem najistotniejszych pytań i z najsolidniejszą konstrukcją wysłaniem ich do GW. Jeśli oni zamierzają FAQ drukować, to pewnie już za późno i będzie trzeba czekać do listopada, ale jeśli zrobią plik, to warto by to niedługo zrobić. NAF można zasypać całą resztą, bo nowy szef coś wspominał, że chce zrobić te klaryfikacje.

Ale odpowiedzi "i tak i nie" nie jestem w stanie rozszyfrować. Znaczy że można zakończyć turę wykonując akcje bez przymusu rzutu na te zdolności?

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: leon » 13 lut 2021, 20:17

jak dla mnie jest glupie tlumaczenie w faq. mozesz nie dotykac zawodnika w turze i nie musisz rzucac na jego negatywne skille. to dla mnie jest sensowne. bo nie bede tez dotykal zawodnikow jesli zrobie strate. a wyjasnianie ze mozesz aktywowac zeby zrobic zero ruchu jest debilizmem. nie chce aktywowac i nie musze. faq to tylko gmatwa. mozesz aktywowac do ruchu i ruszyc 0 po to aby probowac otrzasnac ze zglupienia (rzecz jasna wykonujac rzut)
bardzo dobrze ze piszesz, sam zamierzalem zebrac i wyslac do gw. ale jak Ty to zrobisz to nie wchodze w parade bo masz duzo wiecej sensownych pytan.
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
MarkusNord
trener
Posty: 3820
Rejestracja: 27 lis 2016, 23:15

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: MarkusNord » 13 lut 2021, 20:45

Co do tych aktywacji bone-headów i innych reali-stupid. Pamiętajmy że przy pierwszej akcji nie związanej z aktywacją tego typu zawodnika może być turnover co wedle zasad z automatu uniemożliwia aktywację bigguyów wraz z ich skillami (w tym bone-head ect.). W związku z powyższym, jeśli nie ma nigdzie zapisu że skille typu bone-head należy rozpatrzyć przed wszelkimi innymi akcjami w drużynie lub od bigguyów rozpoczynać turę to poniekąd z automatu można założyć, że nie ma obowiązku robić tego specjalnie przed innymi akcjami.

Co do samej aktywacji big-guyów w swojej turze z własnej woli jest jasny i klarowny zapis na stronie 42 że nie masz obowiązku AKTYWOWAĆ wszystkich zawodników. Nie rozumiem więc skąd wątpliwości?

Co do aktywacji zawodnika celem wykonania ruchu o 0 pól tylko poto by przetestować u niego skill np. bon-head - tak można w ten sposób, było to gdzieś na FB wałkowane. Jest nawet zapis na stornie 44 że można ruszyć się o ZERO pól.
Obrazek
Fumbble: MarkusNord

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: leon » 13 lut 2021, 22:07

w faq jest takie dupne wyjasnienie o aktywacji wszystkich
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Pieta
trener
Posty: 3082
Rejestracja: 20 paź 2015, 22:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: Pieta » 13 lut 2021, 22:34

Na str. 42 napisane jest, że tura skończy się, gdy wszyscy uprawnieni zawodnicy zostaną aktywowani.
12 linijek dalej napisane jest, że nie jesteś zobligowany do aktywowania wszystkich zawodników. I tu konsternacja oraz pytanie w FAQ. Tylko, że następne dwa zdania w zasadach wyjaśniają dlaczego nie jesteś zobligowany do aktywowania wszystkich zawodników:
1. Bo niektórzy będą leżeć ogłuszeni.
2. Bo często tura skończy się stratą zanim wszystkich się aktywuje.

I w FAQ pytanie jest nieprecyzyjne. Powinno dotyczyć Big Guyów, a dotyczy aktywności zawodnika. Gdyby zasada aktywacji była pisana z dużej litery, ja bym nie miał wątpliwości, natomiast wygląda jakby GW zrozumiało czy jacyś zawodnicy mogą być po prostu nie aktywni. Jasne, Aktywuj zawodnika, nie ruszaj się nim, zakończ Aktywację i będzie nieaktywny...

Najlepiej skumać, że pytającemu chodziło o Zasadę Aktywacji, a w odpowiedzi mamy Yes.kropka i heja. Ale jednak za dużo tu wątpliwości.

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: leon » 14 lut 2021, 07:40

Dokładnie o to mi chodziło. Ja bym interpretowal ze.nie masz obowiazku dotykać każdego. Ale moze jednak twórcy chcą ze jak nie zrobisz straty to musisz wydac kazdemu polecenie zrobienia czegos. Tak jak bylo z RR na przykład
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Vincent
trener
Posty: 3448
Rejestracja: 31 gru 2016, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Zdobyte trofea

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: Vincent » 21 lut 2021, 10:17

Przykład z turnoverem, który powoduje, że nie rzucasz na bone-heady zawodników jest jak dla mnie najbardziej trafny. Byłoby to kuriozum, gdyby w takich sytuacjach bardziej nam się opłacało sfailować jakiś dodge w celu uzyskania turnovera, tylko po to by nie być zmuszonym do rzucania na bone-heada na big guyu, którego i tak nie chcemy ruszyć.

Pieta, weź może wszystkie swoje wątpliwości wydrukuj, opublikuj w 30 stronicową książeczkę i wyślij do GW :D

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10549
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Aktywacja i Deklaracje BB2020 (Akcje i Nominacje)

Post autor: leon » 21 lut 2021, 16:35

Vincent pisze: 21 lut 2021, 10:17
Pieta, weź może wszystkie swoje wątpliwości wydrukuj, opublikuj w 30 stronicową książeczkę i wyślij do GW :D
+2020
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestia Zasad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości