The NAF - podstawy, pytania i ogłoszenia

Dział ogólny o figurkach, boiskach, kostkach itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shawass
trener
Posty: 4344
Rejestracja: 23 lut 2013, 23:03
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Zdobyte trofea

The NAF - podstawy, pytania i ogłoszenia

Post autor: Shawass » 03 maja 2015, 11:24

Yo, niżej znajdziecie oryginalny post związany z dyskusją czy Polska powinna współpracować z NAFem, temat jeszcze sprzed 2-3 lat ;)

Natomiast poniżej link do filmiku informacyjnego o NAFie:

https://www.youtube.com/watch?v=n627bzUyWqQ

Obecna lista dostępnych giftów dla członków:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Mail kontaktowy: nafpolska@gmail.com

Aktualne posty już dotyczą tematu, jeśli masz pytania to pisz, ja/NTO/RTO na Polskę będzie uzupełniał ogłoszenia.

================================================= STARY POST =================================================

Yo! Pokrótce temat dotyczy współpracy polskiego środowiska graczy figurkowego BB z światową organizacją wpierającą BB - NAF. Figurkowego, ponieważ NAF nie wspiera wersji PC (czy to FUMBBL czy Cyanide). Poniżej rozpiszę się na temat:

1) Czym jest NAF?

2) Dlaczego wartoby współpracować z NAFem?

3) Problemy z tym związane/Dlaczego nie wartoby współpracować z NAFem?

4) Potencjalny rozwój środowiska figurkowego BB.


No to jedziemy!


1) Czym jest NAF?

NAF (Nuffle Amorical Football) jest międzynarodową organizacją, która:

- wspierającą i reklamuje sankcjonowane przez nią turnieje figurkowego Blood Bowla na całym świecie
- zapewniającą graczom dostęp do informacji o tym ilu graczy zarejestorwało się w danym kraju
- organizuje i reklamuje eventy i turnieje na całym świecie
- wraz z twórcą gry trzymają piecze nad zasadami BB

Każdy gracz zarejestorwany w NAFie otrzymuje również mały bonus wraz z każdą coroczną (nie przymusową, poza pierwszą) opłatą członkostwa w wysokości 10$. Z bonusów fizycznych można wybrać jedno z poniższych przy rejestracji oraz corocznej przedłużeniu rejestracji.

Bonusy fizyczne:

Obrazek

Poza nimi każdy gracz z aktualnym opłaconym członkostwem ma dostęp do bardzo fajnego systemu notowania rozwoju swojej drużyny, rankingu związanego z uczestnictwem w sankcjonowanych turniejach, może głosować na przewodniczących NAFu oraz zabierać głos na forum NAFu.


2) Dlaczego wartoby współpracować z NAFem?

Chłopaki, poza tym że czasami ciężko się z nimi dogadać (rok czekałem na odpowiedź wcześniejszego Głównego Organizartora, obecny ma zawaloną głowę, ale to można zrozumieć) to proponują oni reklamę środowiska, swag na turnieje (puchary/kostki) oraz włączenie w oficjalny ranking ogólnoświatowy.

Z tych bonusów najbardziej imo zacnym jest umieszczenie Polski na światowej mapie BB z racji tego że a) zbierze to potencjalnie zagubione owieczki które szukają kogoś z kim mogą pograć w BB, b) jak ktoś w pierwszej kolejności będzie szukał graczy przez stronę NAFu (ja tak miałem zanim powstało forum) to zobaczy że środowisko jest, c) wiem że polscy gracze mają mega potencjał na kompetytywne granie i wartoby się przez to pojawić na scenie.

Poza tym wiem też, że jest to element, który może przyciągać ludzi do tego sportu. Jeśli włączyć w to turnieje na konwentach czy lokalne na które przyjedzie więcej osób ze środowiska to krok po kroku będzie nas więcej i wogóle radość :D Z tego co słyszałem o 40k i początkach Mafii to wiem że było podobnie, so why not?


3) Problemy z tym związane/Dlaczego nie wartoby współpracować z NAFem?

Rok temu kiedy zacząłem ten temat z ówczesnym głównym organizatorem NAFu nie miałem takiego nawału pracy jak obecnie - mogłem sobie olać nadgodziny na rzecz czegoś co mnie jara1000. Obecnie....cóż, organizować organizuję to turnieje 40k, to Games Days w Rzeszowie, ale wiem i czuję że nie mogę włożyć w to całego serca i tyle uwagi ile powinienem a są to rzeczy które i tak robię bo mam w tym dużo doświadczenia.

Jak to dostałem w odpowiedzi od obecnego szefa NAFu - "jest to sport który wymaga od ludzi w niego grających żeby sami go promowali, my pomożemy ale nacisk i tak leży na graczach w dużym stopniu". Tak więc osoba która by się tego podjęła, tego w sensie kontaktu z NAFem, rejestracja nowych graczy w NAFie, dysponowanie swagiem (trofea, kostki, bonusy na turnieje) i zgłaszaniem turniejów do NAFu.

Część z tych obowiązków można rozłożyć na kilka osób, stąd też potrzebne by było mieć bazę chętnych do pomocy. Co więcej środowisko musiałoby zgodzić się na to że ten czy tamten będzie szefował nam tutaj :]

Inną rzeczą jest na przykład to, że jak gadałem z Węgrami to oni przyznali że nie współpracują z NAFem i nie mają tam oficjalnych turniejów, przynajmniej z tego co mi Vihar powiedział, a środowisko tam jest. Kwestia tego czy swag i reklama są warte włożenia w to wysiłku przez jedną/kilka osób będących "szefami" polskiej dywizji NAFu?


4) Potencjalny rozwój środowiska figurkowego BB.

Myśląc jeszcze inaczej o środowisku BB w Polsce możemy też popatrzeć na to inaczej - czy zamiast NAFu, organizacji która jest tak stara jak ta gra (lub tylko ciut młodsza) nie lepiej zorganizować Ogólnopolską Ligę Blood Bowla (figurkowego)? Pytanie to jest o tyle ważne, że ostatni turniej pokazał że tak, są ludzie którzy lubią i chcą grać w BB i spotykać innych graczy, ale czy jest potrzeba żeby to formalizować?

Są tego plusy i minusy wymienione poniżej (przynajmniej te które mi przychodzą do głowy, niezależnie od tego czy byłaby to Liga organizowana z czy bez błogosławieństwa NAFu:

+ turnieje! super rzecz :D
+ rankingi - zawsze fajnie śledzić swoje postępy
+ motywacja do polepszania swojego skilla
+ przyciągnięcie większej ilości graczy (potencjalny minus, ale to jak w każdej grupie tak i tu może pojawić się menda)
+ szansa na przyciągnięcie większej ilości sponsorów
+ lepsza pozycja przy współpracy z organizatorami konwentów lub właścicielami miejscówek (czasem, doświadczenie pokazuje że jak ktoś ma gdzieś to ma gdzieś nawet jeśli byśmy byli reprezentantami kosmosu w pici polo na małe bramki)

- potrzeba osób organizacyjnych - nie tylko centralnych ale i w poszczególnych środowiskach
- potrzeba aktywnego reklamowania sportu (pokazy w okolicy i na konwentach np.)
- potrzeba utrzymywania stron i forów (zależy jak obecnie się to odbywa)
- potencjalne składki na nagrody, więc i skarbnik byłby potrzebny
- regularne organizowanie turniejów w poszczególnych częściach Polski - parę ośrodków tak żeby przynajmniej część ludzi miała blisko

Oczywiście ciężko teraz powiedzieć co będzie, jednak czuję że fajnie by było popracować nad rozwojem tej gry w wersji fizycznej, szczególnie że działa to na rozwój komputerowej wersji i vice verse. Jestem bardzo zainteresowany Waszą opinią na ten temat stąd proszę o komentarze i w razie niejasności dot. powyższego wywodu czekam na pytania :D
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 15:13 przez Shawass, łącznie zmieniany 3 razy.
A może tak podcast o BB? - Walec Bojowy!
============================
Obrazek
Steam & FUMBBL: Shawass

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4447
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Sir Mewash » 03 maja 2015, 12:12

Hmmm moim skromnym zdaniem zanim wejdziemy z drzwiami na rynek BB może warto usystematyzować nasze granie. Zrobiliśmy jeden turniej (wiem że w Rzeszowie też coś robiliście ale nie znam szczegółów). Jak zakończy się majówka i wyśle rozpiski (bez Zgnitego) z turnieju do zainteresowanych i zacznę myśl (nie w tym temacie aby nie offtopować) dotyczącą kolejnego turnieju figurkowego. Info wkrótce.
Fajnie że zacząłeś ten temat ale warto abyśmy mieli co zaproponować. Myślę tu o turniejach z wymogiem pomalowanych drużyn. Około trzech turniejach doświadczenia i stałej frekwencji 10+. Mamy już jakieś zdjęcia i filmiki.
Jestem nawet za tą inicjatywą ale w przyszłości.
Kop Gryź Bij!

Awatar użytkownika
Domingo
trener
Posty: 5134
Rejestracja: 15 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: War Saw

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Domingo » 03 maja 2015, 12:48

Super, że zacząłeś temat!
Figurkowego, ponieważ NAF nie wspiera wersji PC (czy to FUMBBL czy Cyanide).
To się akurat zmieniło. Od tego roku są w FUMBBL turnieje sankcjonowane przez NAF https://fumbbl.com/p/group&group=9298&op=view
także mając członkostwo w NAF można pojawić się w ich rankingach, grając tylko w "wirtualnych" turniejach ;)
z każdą coroczną (nie przymusową, poza pierwszą) opłatą członkostwa w wysokości 10$.
a to nie jest tak, że aby być pełnoprawnym członkiem NAF (pojawiać się w rankingach itp.) trzeba płacić co rok te 10$?
Tak więc osoba która by się tego podjęła, tego w sensie kontaktu z NAFem, rejestracja nowych graczy w NAFie, dysponowanie swagiem (trofea, kostki, bonusy na turnieje) i zgłaszaniem turniejów do NAFu.
ja chętnie bym to ogarnął gdyby nie mój angielski. Tzn. coś tam umiem, do tego łatwiej jest pisać (z pomocą translatora ;) ) ale wiem, że nie jest z tym idealnie. Gdyby ktoś mi pomagał w ewentualnym tlumaczeniu to resztą mógłbym się zająć.
Kwestia tego czy swag i reklama są warte włożenia w to wysiłku przez jedną/kilka osób będących "szefami" polskiej dywizji NAFu?
Wysiłek nie byłby zbyt duży, bardziej mnie martwi kwestia płatnego członkostwa. Tzn. nie wiem czy potencjalnych graczy nie zniechęcała by potrzeba ładowania dodatkowych 10$ rocznie w nowe hobby. Jak to jest z turniejami NAF i uczestnictwem w nich ludzi spoza NAF? da radę tak grać?
Myśląc jeszcze inaczej o środowisku BB w Polsce możemy też popatrzeć na to inaczej - czy zamiast NAFu, organizacji która jest tak stara jak ta gra (lub tylko ciut młodsza) nie lepiej zorganizować Ogólnopolską Ligę Blood Bowla (figurkowego)? Pytanie to jest o tyle ważne, że ostatni turniej pokazał że tak, są ludzie którzy lubią i chcą grać w BB i spotykać innych graczy, ale czy jest potrzeba żeby to formalizować?
Powiem tak: Blood Bowl to rozgrywki sportowe. Są sponsorzy, fani, komentatorzy itp. Ta gra jest stworzona do tego by miała swój związek czy federację. Stworzyłęm WFBB właśnie z myślą o rankingach, turniejach itp. (btw niedługo zajmę się rankingiem trenerów z WT ;) )
- potrzeba osób organizacyjnych - nie tylko centralnych ale i w poszczególnych środowiskach
- potrzeba utrzymywania stron i forów (zależy jak obecnie się to odbywa)
"Masz mój topór". Adminuję to forum, zrobiłem (wzorując się na BB Rzeszów) BBWarszawa i jestem gotów ogarniać to (lub ewentualnie coś więcej) dalej.
potrzeba aktywnego reklamowania sportu (pokazy w okolicy i na konwentach np.)
w sieci reklamuję BB jak się da. Na żywo problem polega na tym, że w ogóle nie jeżdżę na konwenty poza W-wą :P a na Warszawskich to ostatnio byłem na Polconie w 2007 ...

a teraz powiem jak ja to widzę:
- Kontakt z NAFem - jak najbardziej natomiast nie musi to być naszym priorytetem. Fajnie byłoby się pojawić z np. Warsaw Tournament na mapie turniejów ale to dopiero w przyszłym roku. Nie potrzebujemy od nich sponsoringu czy nagród, bo jak widać daliśmy sobie super radę bez nich. Medale/kufle na własny koszt plus zainteresowanie SPELLCROWA blood bowlem na razie wystarczy.

- Zjednoczona polska społeczność BB - jak najbardziej. Od dawna myślałem nad stworzeniem Polskiej Federacji Blood Bowl ale nie chciałem tego robić sam (dlatego ruszyłem na mniejszą skalę z WFBB). WT pokazał, że mamy potencjał i że może warto połączyć siły i wspólnie to wszystko rozkręcać.
Forum już mamy, można zrobić wspólną (redagowaną przez kilka osób np. Shawass, Nimar, ja itd.) stronę na facebooku.
Co do organizacji czy podziału obowiązków: już teraz kreują się nam "stanowiska" takie jak Mewash - komisarz ds. turniejów ;)
Obrazek
Steam: Zelazow
Fumbbl: Zelazow

Awatar użytkownika
Nimar
trener
Posty: 7465
Rejestracja: 20 lut 2013, 16:27

Zdobyte trofea

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Nimar » 03 maja 2015, 13:10

Nie chciałem się wypowiadać bo w sumie tabletop jak na razie nie gram. Jednak tutaj się dosyć aktywnie udzielam, gierka mnie wciągnęła (chyba za bardzo ;) ). Nie wiem czy do organizacji turniejów itp. ale jak najbardziej mogę pomóc przy stronie internetowej. Czy to na FB, czy np. wykupić jakąś domenę i postawić stronkę lub pozmieniać trochę tą co prowadzę. Dodać dział "figurkowy".
nick steam: Nimar

Awatar użytkownika
Marco
rezerwowy
Posty: 467
Rejestracja: 16 lip 2013, 22:00

Zdobyte trofea

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Marco » 03 maja 2015, 18:56

Ja jestem jak najbardziej za, jeśli chodzi o takie inicjatywy. Po warszawskim turnieju widać, że są gracze chętni przejechać pół Polski, by wziąć udział. Oczywiście, gra jest niszowa, bo nie wspiera jej wydawca, więc raczej popularna jak WH40 nie bedzie, ale... w niszy też można się dobrze czuć, jak się dobrze ją urządzi :)

Awatar użytkownika
Shawass
trener
Posty: 4344
Rejestracja: 23 lut 2013, 23:03
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Zdobyte trofea

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Shawass » 09 maja 2015, 10:07

Wybaczcie czas odpowiedzi, ale jest to coś co mam że nie mogę w byle jakim stanie siadać do takich odpowiedzi....a teraz w stanie jestem, więc:

@Sir Mewash


Wrzucenie tutaj kwestii NAFu było dla mnie ważne informacyjnie, żeby było wiadomo o czym mówimy jeśli chodzi o NAF, jak również na przyszłość żeby temat mógł ewentualnie podjąć ktoś poza mną/grupa ludzi z racji że (jak widać po czasie w jakim na to odpisałem :D ) obecnie nie ogarniam.

Dobry pomysł żebyśmy mieli parę turniejów za pasem, za to że mamy filmiki i zdjęcia to super, myślałem o reklamówce środowiska BB pod tym kątem, coś w stylu tego :-) https://youtu.be/_KuhTSZvIlE

@Domingo
Domingo pisze:
Figurkowego, ponieważ NAF nie wspiera wersji PC (czy to FUMBBL czy Cyanide).
To się akurat zmieniło. Od tego roku są w FUMBBL turnieje sankcjonowane przez NAF https://fumbbl.com/p/group&group=9298&op=view
także mając członkostwo w NAF można pojawić się w ich rankingach, grając tylko w "wirtualnych" turniejach ;)
Nice, dzięki za to info :D Wchodzę w FUMBBLa zatem
Domingo pisze:
z każdą coroczną (nie przymusową, poza pierwszą) opłatą członkostwa w wysokości 10$.
a to nie jest tak, że aby być pełnoprawnym członkiem NAF (pojawiać się w rankingach itp.) trzeba płacić co rok te 10$?
Jeśli nie przedłużysz członkostwa to tracisz jedynie możliwość korzystania z forum i programów do śledzenia rozwoju drużyny i głosowania, ale poza tym cżłonkostwa się nie traci.
Domingo pisze: a teraz powiem jak ja to widzę:
- Kontakt z NAFem - jak najbardziej natomiast nie musi to być naszym priorytetem. Fajnie byłoby się pojawić z np. Warsaw Tournament na mapie turniejów ale to dopiero w przyszłym roku. Nie potrzebujemy od nich sponsoringu czy nagród, bo jak widać daliśmy sobie super radę bez nich. Medale/kufle na własny koszt plus zainteresowanie SPELLCROWA blood bowlem na razie wystarczy.

- Zjednoczona polska społeczność BB - jak najbardziej. Od dawna myślałem nad stworzeniem Polskiej Federacji Blood Bowl ale nie chciałem tego robić sam (dlatego ruszyłem na mniejszą skalę z WFBB). WT pokazał, że mamy potencjał i że może warto połączyć siły i wspólnie to wszystko rozkręcać.
Forum już mamy, można zrobić wspólną (redagowaną przez kilka osób np. Shawass, Nimar, ja itd.) stronę na facebooku.
Co do organizacji czy podziału obowiązków: już teraz kreują się nam "stanowiska" takie jak Mewash - komisarz ds. turniejów ;)
PFBB brzmi dobrze, NAF byłby w drugiej kolejności też brzmi jako dobry pomysł, szczególnie że zakulisowo okazało się że nie zrozumieliśmy się z osobami z którymi kontaktowałem się z NAFu - z tego co Domingo się wywiedział można turniej zgłosić do NAFu bez jakiejś mega rozbudowanej współpracy, będę testował podczas jakiegoś najbliższego turnieju.

Poza tym dodaję swój aks do działań nad polską społecznością BB :)

@Nimar

Bene, dzięki :)

@Marco

Do poziomu USA fajnie by było dojść jeśli chodzi o popularność gry, ale tam na przykład football amerykański dużo pomaga. U nas mamy polskie ligi rugby i footballu amerykańskiego, myślałem to nieco połączyć, chociażby po to żeby zrobić fajny tutorial czym jest BB z chociażby naszymi Ravens Rzeszów mającymi trening w tle ;)
A może tak podcast o BB? - Walec Bojowy!
============================
Obrazek
Steam & FUMBBL: Shawass

Awatar użytkownika
Marco
rezerwowy
Posty: 467
Rejestracja: 16 lip 2013, 22:00

Zdobyte trofea

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Marco » 09 maja 2015, 15:15

Shawass pisze: chociażby po to żeby zrobić fajny tutorial czym jest BB z chociażby naszymi Ravens Rzeszów mającymi trening w tle ;)
Z Krukami już nie zrobisz. Teraz mamy Rzeszów Rockets :twisted:

Awatar użytkownika
Domingo
trener
Posty: 5134
Rejestracja: 15 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: War Saw

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Domingo » 01 cze 2015, 19:38

Stało się. Od dziś oficjalnie jestem "NAF's National Tournament Organizer for Poland".

Czyli po naszemu jestem takim przedstawicielem NAF na Polskę.

Wiąże się z tym trochę obowiązków ale mam nadzieję, że podołam ;) Jeśli ktoś jest zainteresowany członkostwem to niech pisze śmiało do mnie. Czekam na paczkę z gadżetami dla nowych członków i dla tych przedłużających członkostwo. Przypominam, że zapisując się do NAFu (koszt 7 euro) dostajecie 3 kości Block Dice lub inne gadżety. Jak będę je miał fizycznie to powiem jakie dokładnie.

Przypominam również, że nasz najbliższy turniej będzie sankcjonowany przez NAF co znaczy, że członkowie NAF pojawią się w rankingach tej szanownej organizacji ;) ale więcej o tym pojawi się wkrótce w temacie odnośnie turnieju.

EDIT: członkostwo za moim pośrednictwem jest tańsze - kosztuje 5 ojro.
Obrazek
Steam: Zelazow
Fumbbl: Zelazow

Awatar użytkownika
Marco
rezerwowy
Posty: 467
Rejestracja: 16 lip 2013, 22:00

Zdobyte trofea

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Marco » 01 cze 2015, 20:36

O, super :D :D :D Gratki :D

Ja czekam na symbol Fame z kostkami NAF już parę tygodni. Czyli wyślą do Ciebie?

Awatar użytkownika
Domingo
trener
Posty: 5134
Rejestracja: 15 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: War Saw

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: The NAF i Polska - podstawy i dyskusja

Post autor: Domingo » 01 cze 2015, 20:45

Dzięki :)
Podaj mi w PM swoje dane z NAFu to dopytam.
Obrazek
Steam: Zelazow
Fumbbl: Zelazow

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusja Ogólna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość