Kwestia zasad turniejowych

Awatar użytkownika
Elkołak
trener
Posty: 4280
Rejestracja: 08 lip 2014, 13:21
Lokalizacja: Grudziądz

Zdobyte trofea

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Elkołak » 27 kwie 2016, 14:21

Tu wystarcza zasada, że to co w pudełku się liczy. Tak samo to co na stole. Rzucać tak by nic nie spadło, jak spadnie to się nie liczy i nie ma drugiego rzutu kością co spadnie czy wypadnie. Miałem też na 1 turnieju inną sytuację jak grałem z Viharem w ferworze walki źle obliczyłem ilość kości, którymi miałem rzucić i walnąłem dwoma Vihar mówi , że powinienem rzucać 1, gdy chciałem powtórzyć rzut 1 kością powiedział, że zostaje tak jak jest czyli żle obliczyłem mój błąd nie ma bloku :) wydaje mi się, że to też było uczciwe...
steam: Elkolak75

Turnieje: 47
110-48-53 (319-210)

Turnieje NAF 78-31-39 (228-156) Rasy: 29

Od martwego elfa lepszy jest tylko taki, który konając zdradza Ci taktykę swojej drużyny...

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4447
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Sir Mewash » 27 kwie 2016, 16:03

Zastanawiam się czy my przypadkiem się nie za bardzo rozpędzamy. Kto jak kostkami rzuca to już powinno zostać pomiędzy graczami rozwiązanie zdroworozsądkowo. Zabranianie wykonać bloku to już daleko idąca interpretacja moim zdaniem.
Kop Gryź Bij!

Awatar użytkownika
Slimaq
blitzer
Posty: 1426
Rejestracja: 30 wrz 2015, 19:08

Zdobyte trofea

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Slimaq » 27 kwie 2016, 17:17

To i ja swoje trzy grosze dodam do dyskusji.
Moim zdaniem CAS liczą się za bardzo. Po wynikach ostatniego turnieju widać że większość meczy kończy się 2:1 i w TD sytuacja była bardzo wyrównana - natomiast w CAS to już była przepaść pomiędzy teamami z największą ilością(przy okazji proponuje zobaczyć gdzie się klasyfikowały te drużyny w klasyfikacji TD żeby w pełni zrozumieć o co mi chodzi).
Mówienie ze drużyna AGI nadrobi CASy - TDnami to czysta teoria. Wystarczy popatrzeć na wyniki turnieju. Szybki TD zwłaszcza po połowie zaczynanej przez dobrze grającemu przeciwnikowi bashowemu który zrobił 8turowego TD to właściwie murowana porażka 1:2.
Mógłbym tu podać wiele scenariuszy meczów - ale to chyba każdy zna.

Na 2 turniejach grałem elfami i w małych punktach zawsze byłem na dole tabeli drużyn z takimi samymi dużymi- ale na jednym na którym grałem Undeadami to miałem najwięcej właśnie CASów i po 4 meczach najwięcej TD.
Steam: lorgoth
Fumbbl: slimaq

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10529
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: leon » 27 kwie 2016, 21:23

reszka pisze:Ja się może później wypowiem jak pomyślę, ale na szybko jeden kazus z meczu z leonem. Rzucaliśmy do czarnego pudełka i błyskawicznie ustaliliśmy, że tylko rzuty w pudełku się liczą. W 2 połowie tak rzuciłem (parę razy się zdarzyło), że jedna kostka została w pudełku (była strzałka) a druga wypadła. Jak kilka razy przedtem wziąłem drugą i rzuciłem ponownie. Ale tym razem druga uderzyła w pierwszą i ukazały się dwie czachy. Zrobiłem przerzut, Leonowi nawet nic nie mówiłem. Przed wszystkim się nie obronimy, trochę wewnętrznej uczciwości trzeba mieć.
musialem dwa razy przeczytac aby zrozumiec. moge tylko podziekowac bo jak sam piszesz nie wiedzialem. to bylo specyficzne bo musielismy rzucac do pudelka dla kamery. sadze ze nie bedzie z tym problemem normalnie.
ew sprawa z rzutem za duza liczba kostek. bo gdy za malo to zaden problem dorzucic. gdy za duzo mozna roznie interpretowac i albo rzucac od nowa (jak mialem sytuacje w innym meczu - dwie strzalki i potem rzucona jedna kosc i pow. bylem stratny ale dla mnie bylo ok. kwestia dogadania miedzy graczami).




Slimaq: masz racje. o to mi chodzi!!! Tylko Ty jeszcze lepiej ubrales to w slowa
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Domingo
trener
Posty: 5134
Rejestracja: 15 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: War Saw

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Domingo » 27 kwie 2016, 21:46

No dobra to i ja się wtrącę:
Już jakiś czas temu pisałem, że stawianie na równi TD i CAS jest nie fair. Bodajże Reszka napisał wtedy, że dyskusje na ten temat już były i że nie znajdziemy lepszego (sprawiedliwego) rozwiązania więc nie ma co przesadnie komplikować. Czy jakoś tak.
Coraz bardziej mnie przekonuje Leon ze stawianiem na pierwszym miejscu wyniku meczu pomiędzy remisującymi a dopiero potem ilość TD+CAS. Jak inaczej wyłonić lepszego z dwóch jak nie w meczu bezpośrednim? to taki westernowy pojedynek w południe, lepszy może być tylko jeden. Nie wiem natomiast czy Draco da radę ustawić tak swoją aplikację no i nie wiem co jeśli Ci gracze nie grali jeszcze ze sobą.


W kwestii rzutów kośćmi, mi chodziło tylko jedną zasadę: chciałbym by przerzucanie krzywo stojących kości, szybko weszło w nawyk wszystkim graczom. To jest dobre rozwiązanie i warto wprowadzić zapis by ludzie go stosowali. Daleki jestem od wprowadzania zapisów w regulaminie o byle pierdoły. Zawsze najlepiej jak się gracze między sobą dogadują.
Obrazek
Steam: Zelazow
Fumbbl: Zelazow

Awatar użytkownika
reszka
trener
Posty: 2864
Rejestracja: 17 sty 2013, 14:03

Zdobyte trofea

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: reszka » 27 kwie 2016, 23:46

Parę uwag ode mnie

cas czy TD - temat wałkowany x-naście razy. Nie podoba mi się żeby najpierw liczyć TD a potem cas, faworyzuje to mocno pewne drużyny. Natomiast dobrze byłoby natomiast znaleźć jakąś ważoną turnieju, na szybko z ostatniego turnieju - było 116 TD i 194 cas. Daje to idealną średnią 0,6. Czyli każde TD warte jest 1 pkt, każde cas 0,6. I pewnie byłoby to idealnie uczciwe rozwiązanie.

Rozwijając temat na modłę francuską

zwycięstwo - 4000 pkt.
remis - 2000 pkt
porażka o 1 TD - 1000 pkt
każde TD - 10 pkt
każde cas - 6 pkt

Ale jeśli nie średnia ważona (swoją drogą ciekawe, jak wyglądały nasze poprzednie turnieje), to ja jestem za status quo.


2. Czy mecz bezpośredni czy najpierw suma TD+cas - jest mi to obojętne. Jak dla mnie równie dobrze pierwszym kryterium może być porównanie wyników z najwyżej notowanym wspólnym przeciwnikiem. Byle było to jasno określone w regulaminie turnieju.

3. Czas - albo zegary szachowe albo nic z tym nie zrobimy. Prawda jest taka, że są gracze jak Elfic, który długo szuka najlepszych rozwiązań. Mi to nie do końca pasuje, ale takie życie.

4. klasyfikacja Leona z 12 wskaźnikami genialna.

5. ja jestem przeciw rozgrywaniu finału w ostatniej rundzie. Jeśli boimy się efektu odbicia od dna, to wystarczy przed turniejem wybrać 3-5 najwyżej notowanych graczy i nie dopuścić do tego, aby grali ze sobą 1 mecz - czyli ich rozstawić. Poza tym zwycięzcy nie przegrywają żadnego meczu - przypomnijcie sobie ostatnich parę turniejów.

Nie wiem, czy coś jeszcze było.
Bo gdybym nie był Gamoniem, to byłbym zwykłym powergamerem

Awatar użytkownika
Domingo
trener
Posty: 5134
Rejestracja: 15 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: War Saw

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Domingo » 28 kwie 2016, 00:04

reszka pisze:Daje to idealną średnią 0,6. Czyli każde TD warte jest 1 pkt, każde cas 0,6. I pewnie byłoby to idealnie uczciwe rozwiązanie.

Rozwijając temat na modłę francuską

zwycięstwo - 4000 pkt.
remis - 2000 pkt
porażka o 1 TD - 1000 pkt
każde TD - 10 pkt
każde cas - 6 pkt


Właśnie czegoś takiego oczekiwałem. IMO to jest to.
reszka pisze:3. Czas - albo zegary szachowe albo nic z tym nie zrobimy. Prawda jest taka, że są gracze jak Elfic, który długo szuka najlepszych rozwiązań. Mi to nie do końca pasuje, ale takie życie.


Zegary nie są potrzebne na każdym stole. Można zrobić tak jak było na World Cup:

You have 2 hours and 15 minutes to complete your match. When
one hour’s over, a general notice will be given that you should be
close to starting the 2nd half.
If, with one hour left, your game hasn’t started the second half
yet, you and your opponent will get a timer
(chess clock). Each coach will have 30 minutes time for all his turns left in the game.
If you’ve spent all your time and your opponent hasn’t, all you are
allowed to do is put any prone players upright and unstun any
players that are stunned. You are not allowed to take ANY other
action than this.
If one or both coaches are late for the game, the referees will make
note of your table number and who is late. If, with one hour left,
the game hasn’t started the second half yet, the coach who was
late will get 20 minutes instead of 30. His opponent will get 40
minutes instead of 30. If both players were late both players will
get 30 minutes.
If one of the players is not at his table after 30
minutes, the other player will win by default!
If 2 hours and 15
minutes have passed or both players’ time has run out the game
ends immediately.


Można zastosować troszkę inny zakres czasowy bo my mamy zazwyczaj 2,5 h na mecz. Wtedy wystarczą ze 3 zegary (lub smartfony z apką) dla takich opóźniaczy.
Obrazek
Steam: Zelazow
Fumbbl: Zelazow

Awatar użytkownika
Slimaq
blitzer
Posty: 1426
Rejestracja: 30 wrz 2015, 19:08

Zdobyte trofea

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Slimaq » 28 kwie 2016, 00:31

reszka pisze:Parę uwag ode mnie

cNatomiast dobrze byłoby natomiast znaleźć jakąś ważoną turnieju, na szybko z ostatniego turnieju - było 116 TD i 194 cas. Daje to idealną średnią 0,6. Czyli każde TD warte jest 1 pkt, każde cas 0,6. I pewnie byłoby to idealnie uczciwe rozwiązanie.
Jako analityk powinieneś też zbadać kto tak naprawdę zdobywał najwięcej TD a mim zdaniem poza Leonem który wygrał na pozostałych miejscach z najwyższą liczbą TD były drużyny bashy - popraw mnie jeżeli się mylę ale nie sądzę :)
Nie chcę wsadzać kija w mrowisko ale nie lubię gadania że drużyny agi zdobywają dużo więcej TD bo to bredni.
Steam: lorgoth
Fumbbl: slimaq

Awatar użytkownika
leon
trener
Posty: 10529
Rejestracja: 13 lut 2015, 07:42

Zdobyte trofea

Pozostałe odznaki

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: leon » 28 kwie 2016, 00:33

reszka pisze:Parę uwag ode mnie

cas czy TD - temat wałkowany x-naście razy. Nie podoba mi się żeby najpierw liczyć TD a potem cas, faworyzuje to mocno pewne drużyny. Natomiast dobrze byłoby natomiast znaleźć jakąś ważoną turnieju, na szybko z ostatniego turnieju - było 116 TD i 194 cas. Daje to idealną średnią 0,6. Czyli każde TD warte jest 1 pkt, każde cas 0,6. I pewnie byłoby to idealnie uczciwe rozwiązanie.

Rozwijając temat na modłę francuską

zwycięstwo - 4000 pkt.
remis - 2000 pkt
porażka o 1 TD - 1000 pkt
każde TD - 10 pkt
każde cas - 6 pkt

Ale jeśli nie średnia ważona (swoją drogą ciekawe, jak wyglądały nasze poprzednie turnieje), to ja jestem za status quo.
nie jest to jeszcze idealne rozwiazanie ale na pewno krok w dobra strone :-)

4. klasyfikacja Leona z 12 wskaźnikami genialna.
dziekuje. jakby co jeszcze pare monza wykomibnowac. ale to bedzie juz bardziej dokladanie na sile. nie sadze aby byly potrzebne szczegolnie przy ok 20 osobach na turniej. znajda sie wtedy z bardzo wysokim prawdopodobienstwem osoby wspolne z ktorymi sie gralo
Amazonki PL-stół-11 78-28-26
Chaos PL-stół-11 9-4-2
Chaos Renegades PL-stół-11 4-0-0
Wood elfs PL-stół-11 3-0-2
Orcs PL-stół-11 10-5-3
Lizardmen PL-stół-11 1-0-0

Awatar użytkownika
Sir Mewash
trener
Posty: 4447
Rejestracja: 02 wrz 2013, 21:18

Zdobyte trofea

Re: Kwestia zasad turniejowych

Post autor: Sir Mewash » 28 kwie 2016, 09:18

Aby dać więcej materiału do porównań Sprawdziłem poprzedni turniej (lutowy)
74 TD vs 80 Cas

TD [Cas]
WE 11 [3]
Nec 8 [5]
Nor 7 [10]
Und 6 [6]
ChDw 6 [11]
Liz 6 [15]
DE 5 [3] (3z5 meczy rozegrane)
Pozostali tez mieli chyba rozegrane 4 z 5 meczy
Orki, Kra, Elko (chyba Khe) 4
Jak (Orc lub Ska) Mic (Hum) 3

Generalka przy zalozeniu [TD+Cas]
Ranking DP MP
1 Slimaq 10 14 (WE)
2 Mewash 9 17 (ChDw)
3 Warrior 9 17 (Nor)
4 Domingo 8 21 (Liz)
5 Kotlet 8 13 (Nec)
6 Reszka 8 12 (Und)
7 Niko 8 11 (Nor)
8 NairoD 7 8 (DE)
9 Junior 6 10 (Kra)
10 Elkołak 6 9 (Khe lub Hum)
11 Shawass 6 8 (Orc)
12 Jakubek 5 10 (Orc lub Ska)
13 Micanser 5 4 (Hum)

Przy liczeniu tylko TD

1 Slimaq
2 Warrior (+1)
3 Mewash (-1)
4 Kotlet (+1)
5 Reszka (+1)
6 Domingo (-2)
7 Niko
8 NairoD
9 Elkołak
10 Junior lub Shawass (nie mam kartek z różnicami TD) więc Junioor spada o jedną lub dwie pozycje
11
12 Jakubek
13 Micanser
Kop Gryź Bij!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Turniejowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość